Otwórz/zamknij mapę strony

23W Dębicy w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury „Mors” odbyła się tegoroczna gala „Nie zagubić talentu”, podczas której zostali nagrodzeni najbardziej uzdolnieni i wyróżniający się uczniowie. To już 12. edycja tego wydarzenia.

Program „Nie zagubić talentu” w całości finansowany jest z budżetu województwa podkarpackiego, a jego odbiorcami są uczniowie i absolwenci szkół podstawowych, absolwenci klas gimnazjalnych i uczniowie szkół ponadpodstawowych. W tym roku stypendia naukowe przyznano 78 uczniom. W szczególny sposób został doceniony również dorobek artystyczny dzieci i młodzieży. W uznaniu licznych i znaczących osiągnięć w dziedzinie muzyki, tańca, plastyki i recytacji Zarząd Województwa Podkarpackiego przyznał 32 stypendia artystyczne. Nagrodami pieniężnymi zostało uhonorowanych 80 uczniów oraz 8 zespołów artystycznych. W tym roku po raz pierwszy zarząd województwa przyznał nagrodę zespołową za osiągnięcia naukowe. Łączna kwota na projekt „Nie zagubić talentu” w roku szkolnym 2019/2020 wynosi 430 tys. zł.

Stypendia, które w tym roku otrzymali uczniowie wynoszą 300 zł miesięcznie na okres od września do czerwca następnego roku. Nagrody indywidualne to 1000 zł, a dla zespołów - 2000 zł.

- Jeżeli są talenty, jeżeli ktoś o nie dba i je rozwija, jeżeli pojawiają się sukcesy – to trzeba je docenić. Samorząd Województwa Podkarpackiego kieruje program, który ma was wzmocnić nagrodami, stypendiami i choć częściowo pokryć koszty, bo rozwijanie talentu kosztuje – mówił do młodzieży, rodziców i nauczycieli marszałek Władysław Ortyl.

Szczególny charakter miało wręczenie nagrody dla Grupy 3D działającej przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu. Grupa zrealizowała projekt społeczny „Szczęście z plastiku”. Uczniowie przygotowali i wydrukowali na drukarce 3D protezę ręki dla swojej koleżanki Kingi, której największym marzeniem jest praca w zawodzie mechanika samochodowego.

Oprócz programu „Nie zagubić talentu”, jeszcze w tym roku 800 uczniów otrzyma stypendia współfinansowane z funduszy Unii Europejskiej, 100 najlepszych studentów otrzyma Stypendium Marszałka Województwa, a ponad 200 młodych sportowców będzie mogło starać się o wsparcie rozwoju ich sportowej ścieżki kariery. Na ten cel, czyli na różne programy stypendialne, województwo przeznacza każdego roku ok. 5 mln złotych.

W tym roku gala nieco inaczej niż w latach poprzednich, odbyła się dzięki uprzejmości władz Dębicy nowoczesnej sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury ”Mors”. Jej rozbudowę udało się sfinansować dzięki wsparciu unijnemu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020.

Oprócz marszałka województwa w gali uczestniczyli również: poseł Kazimierz Moskal, Podkarpacki Kurator Oświaty – Małgorzata Rauch, obecni też byli radni wojewódzcy: wiceprzewodniczący sejmiku Czesław Łączak i Anna Huk, a także Barbara Pelczar-Białek – dyr. Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu UMWP. Nie zabrakło też przedstawiciela samorządu miasta Dębica - burmistrza Mariusza Szewczyka.

Galę uświetniły występy uzdolnionych uczniów ze Szkoły Tańca i Ruchu SOUL DANCE w Dębicy, był także pokaz tańców w wykonaniu stypendystów – Wiktorii Cwynar i Huberta Stopyry. Dla publiczności zaśpiewała także Michalina Grzybowska oraz Chór Młodzieżowy I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Mielcu.

Monika Konopka
Daniel Kozik
Biuro prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego