Otwórz/zamknij mapę strony

Na ten moment mieszkańcy Mielca czekali kilkanaście lat. Od dziś mogą korzystać z drugiego mostu na Wisłoce. Inwestycję, która kosztowała prawie 45 milionów złotych otworzył dziś marszałek Władysław Ortyl.

Otwarcie, z uwagi na pandemię koronawirusa miało skromny charakter. Marszałek Władysław Ortyl przypomniał, że powstanie drugiego mostu w Mielcu było koniecznością. Do dziś jedyną przeprawą przez Wisłokę był most przy ul. Legionów w kierunku Woli Mieleckiej i Tarnowa. Od kilkunastu lat w godzinach szczytu w jego okolicach w Woli Mieleckiej i w Rzędzianowicach tworzyły się gigantyczne korki. Kolejne przeprawy przez Wisłokę znajdują się dopiero w Przecławiu  i w Sadkowej Górze oraz niewielki most o małej nośności w Gawłuszowicach.

W krótkiej uroczystości wzięli udział m.in. poseł Fryderyk Kapinos, wojewoda Ewa Leniart, starosta mielecki Stanisław Lonczak, wójt gminy wiejskiej Józef Piątek oraz samorządowcy, a także mieszkańcy pobliskich domostw. Poświęcenia dokonał ks. Andrzej Rams z Chorzelowa po wspólnej modlitwie z ks. Antonim Sową z Rzędzianowic. 

- Mielec czekał na ten most bardzo długo. Już w tamtym wieku marzono, aby powstał i dziś te marzenia się spełniają. Dziś, oddajemy inwestycję wartą ponad 44 mln złotych. To jest montaż finansowy, na który składają się środki z unii europejskiej – z Regionalnego Programu Operacyjnego, z budżetu województwa i środki gminy Mielec, za co chciałbym władzom gminy bardzo podziękować, bo to jest dobry przykład współpracy. Droga jest bardzo ciekawa, mamy trzy ronda, wspaniały most o ciekawej i skomplikowanej konstrukcji, związanej z warunkami jakie tu były. Chcę podziękować wszystkim, którzy przy tym moście pracowali, PZDW i Budimeksowi za sprawną realizację tej inwestycji. Mieliśmy tu kłopoty z powodzią, a na końcu ograniczyła nas pandemia, co przedłużyło odbiory – mówił marszałek Władysław Ortyl.

 

- Marszałek wspomniał o tym, że to kosztowna inwestycja. 44 mln zł to rzeczywiście dużo, ale ważne jest, to że pojawia się nowe rozwiązanie komunikacyjne. Każda nowa droga i most w województwie, to też nowe możliwości inwestycyjne. Chcę pogratulować marszałkowi, tym, którzy przyczynili się do tego, że montaż finansowy pozwalający na realizację tej dużej inwestycji był możliwy. Cieszę się, że pomimo trudnego czasu w jakim się znajdujemy, inwestycje są realizowane w terminie. Cieszę się, że rozwija się nasze województwo - powiedziała Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki

 

- Dzisiaj otworzyliśmy most przez Wisłokę w ciągu drogi wojewódzkiej nr 984. To nowy przebieg tej drogi o tym numerze, a to zaledwie pierwszy etap większej całości, ponieważ chcemy żeby droga 984 łączyła się z obwodnicą Mielca i prowadziła aż do Piątkowca zupełnie nowym przebiegiem. W ramach tego pierwszego etapu inwestycji wybudowaliśmy most o długości ponad 500 metrów - to bardzo pokaźny obiekt i bardzo ładna konstrukcja, która - jak wierzymy - posłuży mieszkańcom regionu przez bardzo wiele lat – mówił Piotr Miąso, dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

 

Most zbudowała firma Budimex. Koszt całej inwestycji to 44,2 mln zł  z czego wartość dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020 to kwota 36,4 mln zł. Budżet województwa dołożył do inwestycji 7,5 mln a gmina wiejska Mielec 239 tys. zł.

- Chciałem bardzo podziękować za współpracę z inwestorem, zamawiającym, jak również z przedstawicielami samorządów oraz mieszkańcami. Mamy nadzieję, że ten obiekt będzie państwu służył długo, a jednocześnie będzie wizytówką naszej współpracy oraz śladem pozostawionym przez firmę Budimex na Ziemi Mieleckiej – powiedział przedstawiciel Budimeksu Jarosław Jochymek.

 

Na koniec uroczystości marszałek wspólnie z wojewodą uruchomili sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu w Złotnikach tuż obok mostu co było symbolicznym dopuszczeniem nowej drogi do ruchu. 

Nowa możliwość przeprawy przez Wisłokę to dla mieszkańców powiatu mieleckiego, a także dla przedsiębiorców ze Specjalnej Strefy Ekonomicznej duże udogodnienie. Nowa trakt rozpoczyna się w Mielcu przy ul. Sienkiewicza na wysokości lotniska, przecina drogę powiatową w Złotnikach i za mostem kończy się rondem w Rzędzianowicach. Tu rozpocznie się kolejny etap inwestycji. Prawdopodobnie na przełomie czerwca i lipca ogłoszony zostanie przetarg na budowę dalszego ciągu tej drogi od Rzędzianowic aż do Piątkowca w kierunku Tanowa. To jedna z dwóch inwestycji komplementarnych z mostem. Inwestorem także będzie samorząd województwa, a powstanie ona także przy udziale środków europejskich i z montażem finansowym samorządów powiatowego i gminnych zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami. 

Drugą komplementarną inwestycją będzie wiadukt nad ul. Sienkiewicza i linią kolejową L25, który ułatwi komunikację przez most i Specjalną Strefę Ekonomiczną. Trwają prace nad montażem finansowym z udziałem miasta, powiatu, środków europejskich, PLK i budżetu państwa. Inwestorem jest powiat, a liderem tej inwestycji samorząd miasta. 

- Dzisiaj oddajemy ten most do użytku i będzie luźniej na starym moście w Woli Mieleckiej. To też zapowiedź inwestycji, które nas czekają. Staramy się, byśmy mogli w połowie roku uruchomić przetarg na odcinek drogi Rzędzianowice - Piątkowiec. Ta inwestycja również powstanie przy udziale środków europejskich i z montażem finansowym samorządów powiatowego i gminnych zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami. Z drugiej strony mam nadzieję, że równie szybko powstanie wiadukt nad linią kolejową i drogą na Tarnobrzeg – dodał marszałek Władysław Ortyl.

Przedłużenie drogi do Piątkowca i powstanie wiaduktu spowoduje, że powstanie zupełnie nowy węzeł drogowy stanowiący zachodnią obwodnicę Mielca.

Tomasz Leyko
Foto Monika Konopka, 
wideo Sebastian Kieszkowski
BIURO PRASOWE UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego