Otwórz/zamknij mapę strony

Miniatura artykułu: WiZZ Air wylądował w Jasionce   

Od dziś Port Lotniczy w Jasionce oficjalnie gości nowego przewoźnika. Na płycie lotniska wylądował samolot Airbus A321 linii Wizz Air lecący z Eidhoven. Za sterami samolotu zasiadł pochodzący z Mielca pilot Radosław Rumszewicz.

Wizz Air to kolejny przewoźnik, który będzie korzystał z Portu Lotniczego w Jasionce. Nasze lotnisko jest 10 w Polsce, gdzie lądować będą samoloty węgierskich linii. Jeden z portali zajmujących się tematyką lotniczą uznał, że „Pojawienie się Wizz Aira na lotnisku w Rzeszowie było jedną z nielicznych pozytywnych informacji dla branży lotniczej w tym roku”.

To z pewnością historyczny moment w rozwoju naszego lotniska. Po 15 latach pojawia się u nas nowa, niskokosztowa linia lotnicza, której potencjał otwiera przed portem w Jasionce szansę na szybki powrót na ścieżkę wzrostu, gdy tylko pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna. Jestem przekonany, że połączenie z Holandią zwiększy zainteresowanie mieszkańców z tego kraju ofertą turystyczną Podkarpacia i pomoże rozwinąć nasze kontakty biznesowe. To co cieszy nas najbardziej, to przyjazny klimat, który udało nam się wspólnie wypracować jeśli chodzi o rozmowy o kolejnych trasach, gdy poprawi się sytuacja epidemiologiczna - powiedział Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

W inauguracyjnym rejsie z Eindhoven na pokładzie Airbusa A321 przyleciało do Jasionki ponad 100 pasażerów. Za sterami samolotu zasiadł Radosław Rumszewicz. Pilot linii Wizz Air jest absolwentem Politechniki Rzeszowskiej. Z lataniem związany jest od dziecka, a pierwsze kroki w pilotażu stawiał w Aeroklubie w Mielcu skąd pochodzi.

Docelowo nowe połączenie będzie operować dwa razy w tygodniu (we wtorki i soboty). Ze względu na sytuację epidemiologiczną, która znacznie ogranicza mobilność podróżnych, po okresie świąteczno-noworocznym rejsy z Jasionki do Niderlandów pojawią się z powrotem w rozkładzie najwcześniej początkiem marca. Oprócz A321, na trasie do Rzeszowa operować będą także większe Airbusy - A320. To rzadko goszczące do tej pory samoloty na naszym lotnisku. Przewoźnik dysponuje obecnie flotą ponad 130 tego typu maszyn, które w zależności od konfiguracji mogą zabrać na pokład od 180 do 239 pasażerów. Są rozlokowane w 27 bazach na terenie Europy Środkowo-Wschodniej.

Mocno wspieram władze lotniska w zakresie rowoju portu, pozyskiwania nowych przewoźników i rozbudowy siatki połączeń. Cieszę się, że udało sie uruchomić kolejną ciekawą destynaję, jestem przekonana, że mimo pandemii kolejne kierunki staną się silnym impulsem dla rozwoju lotniska i całego regionu - powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

Nowe połączenie i wejście nowego przewoźnika do Jasionki bardzo korzystnie wpłynie na rozwój branży lotniczej oraz turystycznej w regionie i umożliwi pasażerom z Podkarpacia i nie tylko, na tanie podróże do Niderlandów.

Wizz Air to najbardziej rozwijająca się linia w Europie, lider w Europie Środkowo-Wschodniej oraz na Bałkanach. W rankingu serwisu airlineratings.com Wizz Air został uznany za najlepszą tanią linię lotniczą w 2020 roku i jedną z dziesięciu najbezpieczniejszych na świecie. Mimo kryzysu związanego z pandemią otwiera nowe bazy (m.in. Oslo, Londyn Gatwick, Doncaster), inwestuje w rozwój i modernizację floty.

 Dla naszej spółki to przełomowe wydarzenie z kilku powodów – mówi Adam Hamryszczak, prezes zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Po pierwsze, rozpoczynamy współpracę z nowym przewoźnikiem, który pomimo pandemii dynamicznie rozwija swoją działalność. Po drugie, spełniamy oczekiwania mieszkańców Podkarpacia i sąsiednich województw, podróżujących do Niderlandów zarówno w celach zarobkowych, jak i turystycznych. Po trzecie, udało nam się doprowadzić do tego w skrajnie trudnym czasie dla naszej branży. Wierzę, że połączenie z Eindhoven to dopiero początek naszej współpracy z Wizz Air i wkrótce będziemy mogli uruchomić kolejne kierunki z Rzeszowa – tłumaczył prezes Portu Lotniczego w Jasionce Adam Hamryszczak.

 Port lotniczy w Eidhoven to drugie największe lotnisko w Niderlandach -  w 2019 roku obsłużyło 6 780 796 pasażerów. Czas przejazdu z lotniska do centrum miasta to około 20 minut. W siatce połączeń lotniska Eindhoven znajduje się przeszło 80 kierunków do 30 krajów. Od Amsterdamu dzieli go 125 km a od Hagi 143 km.

Cieszymy się bardzo z uruchomienia nowej trasy łączącej Eindhoven z Rzeszowem. Obydwa miasta, jak i regiony, w których się znajdują, zawdzięczają swój rozwój dzięki nowym technologiom, innowacjom i gospodarce opartej na wiedzy. To idealne połączenie, dzięki któremu nasz rozkład lotów stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny – powiedział Roel Hellemons, prezes Eindhoven Airport.

Eidhoven jest położone nad rzeką Dommel, w Północnej Brabancji. Jest czwartym miastem w Niderlandach pod względem liczby mieszkańców. Eidhoven ośrodek uniwersytecki i wielokulturowy, uwiecznione w pracach malarskich Vincenta van Gogha. Jedną z największych atrakcji turystycznych jest Philips Museum – Muzeum Historii i Wyrobów firmy, które prezentuje wszystkie etapy rozwoju dzisiejszego koncernu – począwszy od pierwszej żarówki z żarnikiem z włókna węglowego, przez radia, aparaty rentgenowskie, sprzęt AGD i RTV, urządzenia  z rynku automatyki użytkowej. Kibicom piłkarskim kojarzy się z jedną z bardziej znanych drużyn europejskich PSV.

 

Tekst: T. Leyko
Zdjęcia: A. Magda
Video: M. Romankiewicz

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego