Otwórz/zamknij mapę strony

log pl skW dniu 19 sierpnia 2021r. na Słowacji, miało miejsce uroczyste otwarcie pierwszej w Tatrach Wysokich Via Ferraty - wysokogórskiego szlaku z urządzeniami asekuracyjnymi, dla zaawansowanych turystów.

Via Ferrata to jeden z najważniejszych celów transgranicznego projektu „Góry bez granic – integracja sieci szlaków w transgraniczny produkt turystyczny”, realizowanego w okresie 01.10.2018r. – 31.08.2021r. w partnerstwie przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie, Klub Slovenských Turistov, Województwo Podkarpackie oraz Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną w Rzeszowie, w ramach Programu Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020.

Łącznie 21 turystów wzięło udział w przejściu przez nową Via Ferratę, przechodząc 8 godzinną trasę z Smokovca przez Hrebiehok - Téryho chata - Priečne sedlo - Zbojnícka chata – Hrebiehok - Smokovec.

Lokalizacja i sposób przeprowadzenia trasy został uzgodniony z władzami Słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego, ze ścisłym uwzględnieniem wymogów ochrony środowiska i dobrostanu dzikich zwierząt. Via Ferrata jest poprowdzona z Doliny Małej Zimnej Wody do Doliny Staroleśnej, przez przełęcz Czerwona Ławka.

Na trasie zastosowano ok. 160 punktów kotwiczenia asekuracji, a jej długość wynosi 450 m. Trudność w pokonaniu szlaku została oceniona na „A”. Trasa jest oznakowana w językach polskim, słowackim i angielskim.

Via Ferrata jest ogólnodostępna (jak wiele alpejskich tras tego typu). Na początku trasy znajduje się tablica informacyjna o zasadach bezpieczeństwa. Istnieje także możliwość wynajęcia sprzętu wspinaczkowego (uprząż, lonża, kask) - zakupionego w ramach projektu, koniecznego do korzystania z Via Ferraty.

 

Zachęcamy do zdobywania szlaków za pomocą  Via Ferraty.

Olbrzymia dawka emocji na wysokości gwarantowana!

 

Grupa turystów wspina się po skale z urządzeniami asekuracyjnymi.

 

Grupa turystów wędrująca po szlaku.

 

Tablica informacyjna przed wejściem na szlak.

 

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego