Otwórz/zamknij mapę strony

Miniaturka artykułuMieleccy strażacy mają swój sztandar. Podniosła uroczystość odbyła się dziś na mieleckich bulwarach. Sztandar na ręce komendanta Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej Łukasza Kapinosa, przekazał nadbrygadier Arkadiusz Przybyła, zastępca Komendanta Głównego PSP. W ceremonii wziął udział marszałek Władysław Ortyl.

 Uświetniła ją kompania honorowa podkarpackich strażaków oraz kompania honorowa strażaków ochotników, a także Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Dobrynina z gminy Przecław. Okazją do uroczystego przekazania sztandaru jest również 75-lecie funkcjonowania zawodowego pożarnictwa w Mielcu. Ten niezwykle ważny dzień rozpoczął się od mszy św. przy ołtarzu polowym na placu przy kościółku pw. św. Marka w Mielcu. Przewodniczył jej ks. bp Andrzej Jeż, ordynariusz tarnowski, który dokonał również poświęcenia sztandaru.

Następnie uroczysta ceremonia odbyła się na pobliskich bulwarach nad Wisłoką w Mielcu. Wziął w nich udział wspomniany już zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Arkadiusz Przybyła. Wśród gości znaleźli się również m.in. posłowie Krystyna Skowrońska, Zbigniew Chmielowiec i Fryderyk Kapinos, wicewojewoda Jolanta Sawicka, komendant wojewódzki PSP nadbrygadier Andrzej Babiec.  

Podczas ceremonii fundatorzy i zasłużone osobistości dla mieleckiej straży dokonały symbolicznego wbicia gwoździa w drzewiec sztandaru. Wśród nich był również marszałek Władysław Ortyl. 

Funkcjonariusze straży pożarnej to grupa do której mieszkańcy mają największe zaufanie. W pełni na to zaufanie zasłużyliście przez 75 lat odpowiedzialnej służby. W dniu tego święta i jubileuszu, życzę aby praca będąca służbą Ojczyźnie i społeczeństwu przynosiła wam satysfakcję i społeczne uznanie. Mundur, który nosicie jest symbolem wielu wartości o czym wspominał dzisiaj ksiądz biskup, dziękuję za szerzenie tych wartości, szacunek dla dziedzictwa poprzednich pokoleń strażaków. Szczęść Boże – powiedział podczas uroczystości marszałek Władysław Ortyl.

Impreza była także okazją do wręczenia odznaczeń państwowych, resortowych i wyróżnień. Uroczystość zakończyła się efektowną defiladą w której wzięły także udział zabytkowe wozy strażackie, a nad głowami uczestników przeleciał śmigłowiec Black-Hawk, produkowany w PZL Mielec, który także służy w strażackich jednostkach niemal na wszystkich kontynentach. 

Tekst i foto

Tomasz Leyko

Rzecznik prasowy UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego