Otwórz/zamknij mapę strony

Miniatura artykułuW Zarzeczu koło Przeworska, w tamtejszym pałacu Dzieduszyckich, odbyła się uroczystość wręczenia Izabeli Dzieduszyckiej Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. Przyznaną przez sejmik województwa pośmiertnie odznakę wręczyli córkom zmarłej – Marii, Elżbiecie i Krystynie – Anna Huk, członek zarządu województwa oraz Jerzy Borcz - Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

 

Uroczystość  wręczenia odznaki rozpoczęła się od oczytania przez przewodniczącego sejmiku Jerzego Borcza uchwały, którą w marcu 2021 roku przyjęli radni województwa o przyznaniu pośmiertnie Izabeli Dzieduszyckiej odznaki „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego oraz laudacji na jej cześć, którą odczytała Anna Huk – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego. Znalazły się w niej między innymi takie słowa:

Tytuł „Zasłużonego dla Województwa Podkarpackiego” to symboliczne uhonorowanie jednostek wybitnych, ludzi o ogromnych zasługach w dziedzinach, którym poświęcają życie, nietuzinkowych, którzy mają wpływ na kształtowanie rzeczywistości i ducha naszego regionu, rozsławiając nasz zakątek Polski, budując fundamenty naszej tożsamości w oparciu o dziedzictwo przodków i współczesne dokonania. Dziś w miejscu, któremu poświęciła wiele lat swego życia, wiele energii i serca, i w którym znalazła swój ziemski kres, honorujemy szlachetną, pełną mądrości i klasy kobietę, której życie i dokonania były i pozostaną inspiracją dla wielu ludzi. Bo Izabela Maria Dzieduszycka swym życiem ukazała  jak ważne jest oddanie ideałom, konsekwentne wcielanie idei, nawet w obliczu represji oraz jak wielką wartością jest praca na rzecz wspólnego dobra, bez spoglądania na partykularne interesy, jak ważna jest wierność przekonaniom oraz obranej drodze.

Odznakę, legitymację, pamiątkowy grawerton wręczyli wspólnie córkom Izabeli Dzieduszyckiej Anna Huk członek zarządu województwa i Jerzy Borcz - Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Jesteśmy dumni, że ziemia podkarpacka miała takie charyzmatyczne osobowości, które kształtują kolejne pokolenia – powiedziała wręczając odznakę Anna Huk.

Mama nigdy nie działała, nie pracowała dla odznaczeń, nagród czy wyróżnień. Jednak my z pewnością możemy powiedzieć, że byłaby dumna z tego wyjątkowego wyróżnienia, które dzisiaj w jej imieniu odebrałyśmy. Bo odznaka honorowa „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” odzwierciedla przywiązanie i miłość do stron rodzinnych, którą przekazał nam ojciec Tadeusz Dzieduszycki. My, jej córki, wnuki, cała rodzina, traktujemy to odznaczenie, jako szczególną motywację do kontynuowania jej dzieła, jako następne pokolenie - mówiła Maria Dzieduszycka, córka zmarłej Izabeli Dzieduszyckiej.

Maria Dzieduszycka podziękowała także wszystkim osobom, które przyczyniły się do uhonorowania Izabeli Dzieduszyckiej:

Szczególnie chciałabym podziękować marszałkowi Władysławowi Ortylowi za podjęcie inicjatywy przyznania naszej mamie odznaki „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. Dziękuję także kapitule odznaki, radnym oraz wszystkim tym, którzy się do tego przyczynili – mówiła Maria Dzieduszycka.

Maria Dzieduszycka mówiła również, że bardzo ucieszyło ich rodzinę to, że radni uchwałę o odznaczeniu przyjęli jednogłośnie:

Bardzo nas to cieszyło i wzruszyło, że uchwała została podjęta jednogłośnie, bo tak jak mama jednoczyła za życia różnych ludzi, o różnych poglądach, tak łączy po śmierci.

Córka zmarłej Izabeli Dzieduszyckiej mówiła też o zaangażowaniu matki w działalność społeczną, o jej wielkiej miłości do Podkarpacia i świadomości, jak ważne jest krzewienie kultury i rozwój nauki. Podkreślała także znakomitą współpracę z lokalnymi władzami – województwa oraz gminy zarzecze.

Mama zjednoczyła wszystkich spadkobierców, którzy zrezygnowali z potencjalnych korzyści materialnych na rzecz tego, żeby ten pałac w Zarzeczu przekazać lokalnym władzom. I widzimy, że państwo - lokalna społeczność oraz władze – doceniliście ten gest. Pałac w Zarzeczu, park kwitną. Te osiągnięcia, które mamy na terenie Podkarpacia, nie były możliwe, gdyby nie ścisła współpraca z lokalnymi władzami – zapewniała Maria Dzieduszycka.

Poniżej link do materiału filmowego z wydarzenia:

Śp. Izabela Dzieduszycka urodziła się 16 lipca 1928 r. w Poznaniu. W 1943 r. dołączyła do Narodowych Sił Zbrojnych, a potem do Armii Krajowej, gdzie była łączniczką do 1945 r. Po służbie zaczęła studia na Akademii Handlowej w Poznaniu, gdzie obroniła pracę magisterską, a w 1949 r. zaczęła pracę w przemyśle okrętowym w Ministerstwie Przemysłu Ciężkiego, skąd została zwolniona za przynależność do NSZZ “Solidarność”. W 1960 r. wyszła za mąż za Tadeusza Dzieduszyckiego.

Izabela Dzieduszycka angażowała się w działalność wielu organizacji, była długoletnią prezes Przymierza Rodzin prowadzącego szkoły, związana też była z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia, a we współpracy z władzami samorządowymi doprowadziła do powstania w rodzinnym Pałacu w Zarzeczu Muzeum im. Dzieduszyckich jako oddział Muzeum w Jarosławiu. Chętnie wspierała edukację młodzieży z Podkarpacia. Zmarła w wieku 92 lat.

Monika Konopka

Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego