Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

W związku z poruszanym na ostatnim posiedzeniu plenarnym Podkarpackiej Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego problemem zanieczyszczenia powietrza na obszarze Mielca oraz związaną z tym działalnością firmy Kronospan,  przedstawiciele rady skorzystali z zaproszenia i udali się z wizytą do mieleckiego zakładu firmy Kronospan, aby sprawdzić  jak wygląda modernizacja.

W Kronospanie na ukończeniu są prace związane, z budową systemu UTWS – jak deklaruja przedstawiciele firmy najlepszego w branży drzewnej systemu ochrony powietrza, który znacząco ogranicza wpływ zakładu na środowisko. „Instalacje zredukują emisję oraz zapach, powstający podczas suszenia drewna”- przekazuje dyrekcja firmy Kronospan.                                                                                                                                  

Prace modernizacyjne, związane z wdrożeniem UTWS, rozpoczęły się w 2015 r. Władze  Kronospanu poinformowały, że zrealizowały szereg działań, minimalizujących oddziaływanie zakładu na otoczenie Mielca. Do najważniejszych z nich należą: zbudowanie nowoczesnej suszarni z nowymi cyklonami; zamontowanie pierwszego, wydajnego elektrofiltra dla wytwornicy ciepła technologicznego; obudowanie placów składowych drewna, co pozwoliło na zredukowanie rozprzestrzeniania się trocin; zbudowanie ekranów o wysokości  8 metrów i długości kilkuset metrów, dzięki czemu zmniejszono hałas z terenu zakładu; wybudowanie nowej, szczelnej hali biomasy, która zapobiega tzw. emisji niezorganizowanej; zmodernizowanie lub wymienienie na filtry nowej generacji na wielu emitorach zakładu, dostosowując ich sprawność do nowych wymagań emisyjnych.

Jesteśmy tutaj jako Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego, przyjechaliśmy, aby popatrzeć na to z punktu widzenia problemu społecznego, który niewątpliwie jest - powiedział marszałek Władysław Ortyl - wiceprzewodniczący rady.

Prosił o wskazanie  emitorów  które widać, czuć, słychać oraz które nie są postrzegane. Co  wchodzi w skład poszczególnych czterech emisji i jak zostaną obniżone.

Piotr Herchel, który odpowiada za ochronę środowiska w całej korporacji wyjaśnił, że emisja która jest widoczna to m.in. bezpośredni wyrzut pary wodnej, aerozolu, pyłu i wody do atmosfery. Będzie wyeliminowana poprzez zmianę sposobu procesu suszenia z suszarni bezpośredniej na suszarnie pośrednią i zamknięcie obiegu suszarniczego i skierowanie tej mgły i aerozolu wodnego z pyłem do palnika celem jego spalenia. Zmieni się skład wyrzucanej masy - 200 mg m3  na 10 mg m3 pyłu. Emisja która czuć to emisja związków eterycznych, pochodzących z suszenia drewna sosnowego w temperaturze 400 oC. Zostaną one wyeliminowane poprzez zmianę sposobu suszenia czyli skierowane do dopalenia w palniku suszarni. Ta uciążliwość zapachowa, którą zgłaszają mieszkańcy zostanie wyeliminowana. Emisja hałasu zostanie zmniejszona poprzez ekrany akustyczne.  Źródłem hałasu są urządzenia i maszyny , więc w samym zakładzie robimy rozwiązania, aby ograniczyć ten hałas rozprzestrzeniający się poza zakład, tak aby obudowywać najbardziej newralgiczne urządzenia hałasujące, silniki i wentylatory ekranami wewnątrz zakładu co powoduje że rozpowszechnienie hałasu zamyka się w obrębie  granic zakładu.

Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego  Artur Rozmus powiedział, że rolą Rady jest inicjowanie dialogu, wysłuchanie stron, nie dopuszczanie do niepotrzebnych konfliktów.

Przyjechaliśmy po to, aby zobaczyć czy to co było przekazywane do nas listownie jest prawdą, usłyszeć jakie są koncepcje. Czekamy cierpliwie na rozwój sytuacji na 28 maja, zgodnie z którym zakład Kronospan ma uruchomić instalację – powiedział przewodniczący rady. Marszałek z kolei zaapelował do władz firmy aby nie unikali wystąpień, debat i udziału w sesjach samorządowych. – Trudno budować zaufanie skoro państwa nie ma podczas spotkań z radą miasta gdy zaprasza prezydent miasta czy przewodniczący rady. Chcemy wierzyć, że nowoczesny system będzie działał zgodnie z zapowiedziami. Jesteśmy radą dialogu, a tego dialogu z państwa strony brakuje. Apeluję żeby to się zmieniło – podsumował marszałek.


Fot. S.Kieszkowski
BP UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego