Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

A88A0278W dniu 26 czerwca 2018 r. w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie  odbyło się posiedzenie Plenarne Podkarpackiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Podczas posiedzenia skupiono się na problemach służby zdrowia, w związku ze sporem zbiorowym, jaki toczy się w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2  im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele poszczególnych związków zawodowych oraz Dyrekcja Szpitala.


Aktualnie Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie znajduje się na etapie restrukturyzacji swojej działalności w tym restrukturyzacji zadłużenia oraz stabilizowania pozostałych obszarów działalności medycznej- powiedział marszałek Władysław Ortyl- wiceprzewodniczący Rady. Celem prowadzonej restrukturyzacji jest nie tylko oddłużenie szpitala, ale przede wszystkim świadomy jego rozwój, a tym samym zabezpieczenie miejsc pracy, poprawę warunków pracy i płacy, inwestycji w infrastrukturę oraz sprzęt medyczny. Nie jest to proces, który można przeprowadzić w krótkim czasie. Od początku roku Zarząd Województwa  odbył 15 spotkań z przedstawicielami Zawiązków Zawodowych oraz pracownikami szpitala, na których przedstawiał bieżącą sytuację szpitala, argumentował potrzebę wprowadzanych zmian oraz wyrażał wolę dialogu na rzecz stabilizacji finansowej i dalszego rozwoju Szpitala.


W związku z negatywnymi nastawieniami stron Pan Przewodniczący, zachęcał do uruchomienia mediacji. Profesjonalny mediator powinien pomóc nawiązać pierwsze relacje.  Powiedział, że Podkarpacka Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego zobowiązuje się do monitorowania sytuacji w sprawie sporu.
Na posiedzeniu zostało omówione stanowisko sprawie ustalania i opłacania przez podmioty lecznicze składek od umów cywilnoprawnych naliczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Omówiono również sprawy dotyczącej płac w oświacie w tym potrzeby podwyżek dla nauczycieli.


Również istotnym tematem było omówienie sprawy dotyczącej sytuacji na regionalnym rynku pracy wynikającej m.in. z niedoboru pracowników w zawodach deficytowych. Sprawa została omówiona przez zaproszonych gości:  Pana Pawła Waisa Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP, który przedstawił informację dotyczącą uwarunkowań regionalnego rynku pracy, Pana Tomasza Czopa Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy, który poruszył sprawy podkarpackiego rynku pracy, Pana Mariusza Bednarza Prezesa Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, który mówił o  zapotrzebowaniu inwestorów na pracowników w kontekście rozwoju województwa podkarpackiego, Pani Ewa Papiewska- Borkowska Dyrektor ZUS w Rzeszowie przedstawiła informację dotyczącą zwolnień chorobowych. Natomiast Pani Małgorzata Rauch- Podkarpacki Kurator Oświaty, przedstawiła informację dotyczącą edukacji zawodowej. Ponadto Podkarpacka Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego pozytywnie zaopiniowała Regionalny Plan Działań na Rzecz Zatrudniania na 2018 rok.

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego