Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

201216 WRDSPo raz ostatni w tym roku obradowała Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego. Głównym tematem spotkania była sytuacja związana z pandemią oraz działania w ramach Tarczy Antykryzysowej. Zgodnie z zasadami przewodnictwo w Radzie od przyszłego roku obejmuje strona związkowa, kończy się tym samym roczna kadencja marszałka jako szefa WRDS.

Jak wygląda sytuacja w województwie podkarpackim w związku z pandemią covid-19 – był to pierwszy punkt obrad WRDS. Działania samorządu województwa w tym obszarze zreferował Damian Brud dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej UMWP, który omówił kwestie zakupowe prowadzone przez samorząd województwa w ramach unijnego projektu. Dzięki unijnym środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego, udało się kupić wiele potrzebnego sprzętu i środków ochrony osobistej dla szpitali i placówek walczących z pandemią. Obecnie wartość projektu wynosi ponad 34 mln złotych, a partnerzy projektu – czyli głównie szpitale z regionu – kupili już sprzęt na kwotę 20 mln złotych. Dyrektor Brud omówił też sytuację dotyczącą opieki w szpitalach wojewódzkich.

Ilość łóżek tzw. covidowych maleje, jest ich 1400, sytuacja zdaje się normalizować, mniejsza jest też absencja personelu w szpitalach i wynosi ok. 5-6 % - powiedział Damian Brud.

O sytuacji pandemicznej w regionie mówiła także wojewoda Ewa Leniart, przedstawiając działania i statystyki dotyczące regionu. Odniosła się także do wysokich statystyk śmiertelności mieszkańców Podkarpacia wśród chorych na covid-19.

Jesteśmy regionem, w którym jest największa długość życia, a covid atakuje najbardziej osoby starsze. Stąd może wynikać ta duża śmiertelność. A także z tego, że wiele osób nie zgłasza się do lekarza, albo robi to wówczas, gdy jest na to już za późno – powiedziała wojewoda. 

Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu pracy, Tomasz Czop przedstawił  z kolei sytuację na rynku pracy w regionie, informując, że na Podkarpaciu jest obecnie 85 tys. bezrobotnych.

Katastrofy na rynku pracy nie mamy, bezrobocie jest większe, ale to nie jest straszne załamanie, jakiego się spodziewaliśmy. Wpływ na to miały na pewno tarcze antykryzysowe – powiedział Tomasz Czop.

1 miliard 246 mln złotych to łączna kwota wypłaconego wsparcia dla podkarpackich przedsiębiorców w ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej w okresie 1 kwietnia – 14 grudnia 2020 roku. Dyrektor WUP poinformował również, że od soboty rusza Tarcza Branżowa dla 41 branż, w ramach której będzie można otrzymać wsparcie dla pracowników, do ich pensji przez trzy miesiące.

Raport ze stanu realizacji Podkarpackiej Tarczy Antykryzysowej przedstawiła Wioletta Rejman, dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej. Poinformowała, że z pożyczek płynnościowych, na które samorząd przeznaczył 220 mln złotych, skorzystało już wiele firm. Podpisano 417 umów na kwotę ponad 110 mln zł, czyli połowa puli została rozdysponowana. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku grantów na kapitał obrotowy, na które przeznaczono 40 mln zł. Środkami tymi dysponuje RARR w ramach realizowanego projektu. 

Myślę, że tarcze antykryzysowe wspomogły w dużym stopniu gospodarkę, także naszą podkarpacką, dobrze działa nasza strona internetowa, na której są wszystkie przydatne informacje dla przedsiębiorców, ale musimy się nastawić, że to jeszcze nie koniec problemów w gospodarce wywołanych covidem, jeszcze czekają nas trudne chwile – podsumował gospodarczą część spotkania marszałek Władysław Ortyl.

Na spotkaniu mówiono także o usprawnieniach m.in. w komunikacji z ZUS-em, a także o działaniach podkarpackiej służby więziennej.

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego to regionalna instytucja dialogu społecznego w Polsce, forum działające na poziomie województwa. WRDS-y powstały w 2015 r. WRDS spełnia funkcję doradczo-opiniodawczą, promując regularny i merytoryczny dialog w sprawach społeczno-gospodarczych o zasięgu wojewódzkim, poszukuje też konstruktywnych rozwiązań w spornych kwestiach w tych obszarach. Radę tworzą członkowie ze strony rządowej, samorządowej, pracodawców i pracowników. Przewodnictwo w przyszłym roku obejmie przedstawiciel strony związkowej.

tekst/fot. Monika Konopka

Biuro Prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego