Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

1.zdjęcie główneWzrost cen za energię elektryczną, przewlekłość postępowania sądowego, długi czas oczekiwania przez przedsiębiorców na rejestrację samochodów oraz wątpliwości wokół nowelizacji ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, wzbudziły żywe dyskusje wśród członków Podkarpackiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, podczas czerwcowego spotkania plenarnego (16.06).


W posiedzeniu Rady udział wzięli goście, którzy jako przedstawiciele organów właściwych, odnieśli się do nurtujących problemów, zgłoszonych przez przewodniczącego Rozmusa, wiceprzewodniczącego Gołdę, wiceprzewodniczącego Łobazę oraz wiceprzewodniczącego Kamińskiego. Wśród zaproszonych ekspertów znaleźli się, m.in. prezes Sądu Rejonowego w Rzeszowie - sędzia Tomasz Berezowski, starszy referendarz sądowy - pani Katarzyna Klejnszmidt, dyrektorzy wydziałów komunikacji: Janusz Haluk ze Starostwa Powiatowego w Rzeszowie oraz Zdzisław Sudoł z Urzędu Miasta Rzeszowa.

Celem obrad, odbywających się w formie zdalnej, było m.in. poznanie przyczyn oraz wpłynięcie na skrócenie długiego czasu trwania postępowań, głównie wieczystoksięgowych, jak również przed Krajowym Rejestrem Sądowym. Mówił o tym, podczas posiedzenia mecenas Piotr Kamiński (Business Centre Club).

Są pewne czynniki obiektywne, które wpływają na długość postępowań. Niemniej jednak obecna sytuacja dla przedsiębiorców jest trudna, szczególnie jeżeli chodzi o postępowanie wieczystoksięgowe i postępowanie przed KRS-em. Sytuacja jest bardzo podobna w całym kraju, Podkarpacie nie jest wyjątkiem. Nie oznacza to jednak, że odnosząc się do sytuacji ogólnokrajowej, należy nic z tym nie robić - podkreślił Piotr Kamiński.


Nie tylko w tej kwestii dyskutowali członkowie Rady, ale także zostali poproszoni o odniesienie się do stanowiska protestujących pielęgniarek i położnych, których roszczenia oraz racje związane z ostatnimi decyzjami Sejmu RP, reprezentował na posiedzeniu radca prawny ogólnopolskiego związku zawodowego - Grzegorz Wróbel. Podczas posiedzenia zdecydowano, że przedstawione stanowisko zostanie poddane pod głosowanie Rady. Po zapoznaniu się z jego treścią oraz wysłuchaniu obu stron zaangażowanych w nowelizację ustawy, członkowie PWRDS odniosą się do stanowiska.

Przewodniczący Artur Rozmus zwrócił uwagę, iż Rada nie ma kompetencji, by tak szerokie problemy rozwiązywać. Rada może o nich rozmawiać, przedstawiać propozycje ich rozwiązania. Każda z grup społecznych mierzy się z poważnymi problemami, zwłaszcza teraz w sytuacji covidovej. Natomiast wojewoda Ewa Leniart podkreśliła, że jeśli jest procedowany przepis ustawy, to rada dialogu społecznego nie jest podmiotem uczestniczącym w procesie legislacyjnym. Żaden przepis prawa nie mówi o tym.

Na mocy Regulaminu PWRDS, wśród właściwości należących do Rady wymienia się zajmowanie stanowisk i wyrażanie opinii w sprawach objętych zakresem zadań związków zawodowych lub organizacji pracodawców w sprawach o zasięgu wojewódzkim. Dlatego też, postulaty z którymi może wystąpić Rada, powinny mieć umocowanie w uwarunkowaniach podkarpackich.

Ustalono również, by dodatkowe posiedzenie plenarne dedykować temu tematowi, jak również zająć się wnioskiem przewodniczącego PWRDS z ramienia pracodawców - Artura Rozmusa. Znaczący wzrost cen za energię elektryczną, spowodowany spekulacjami na rynku uprawnień do emisji CO2 i grożący skokiem kosztów wytwarzania, które obok niestabilnej ceny prądu to problematyczne zagadnienie, które dotyczy wszystkich, przede wszystkim odbije się negatywnie na funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Ważne jest również, by poznać plany Rządu RP odnośnie podjęcia działań w ramach Krajowego Planu Odbudowy, w ramach którego zaplanowane są źródła pozyskiwania energii.Paulina Łącka-Łukasik
Kancelaria Zarządu

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego