Otwórz/zamknij mapę strony

Miniatura artykułu: Podkarpackie Fundusze na CamerimagePo raz czwarty Województwo Podkarpackie znalazło się w gronie laureatów Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCamerimage w Toruniu. Ten renomowany festiwal to nie tylko pokazy i konkursy dla wybitnych twórców dużego ekranu. Od 11 lat właśnie na Camerimage przyznawane są również nagrody za najlepsze spoty promujące Fundusze Europejskie. Tym razem zdobyliśmy uznanie jurorów za oryginalny zwiastun filmu: Podkarpackie. Fenomen Miejsca. Fenomen Ludzi.

Co roku rywalizacja jest coraz trudniejsza. Poszczególne województwa prześcigają się w pomysłach na spoty, które mają za zadanie nie tylko informować o unijnych przedsięwzięciach, ale przede wszystkim budzić emocje u odbiorców. Być zapamiętanymi i motywującymi innych do działania.

Województwo Podkarpackie w tym roku postawiło na autentyczne i szczere wyznania czternastu mieszkańców. O ich osobistych doświadczeniach związanych z wykorzystaniem funduszy w ich pracy, edukacji czy działalności dodatkowej usłyszymy w spotach i przeczytamy m.in. w postach na Facebooku czy Intagramie. Kilka z tych historii zostało szerzej zaprezentowanych w filmie dokumentalnym, którego premiera odbyła się w listopadzie na kanale YouTube. Film, który jest zwieńczeniem kampanii, to pierwszy w Polsce pełnometrażowy dokument o Funduszach Europejskich – W filmie nie usłyszymy o Funduszach w sposób oczywisty i bezpośredni. Informacja o nich wybrzmiewa subtelnie. Nasi bohaterowie wplatają fundusze w wypowiedziach o codziennym życiu, pracy, edukacji i zajęciach dodatkowych. Mówią oni o swoich sukcesach związanych z wykorzystywaniem Funduszy, ale też o trudnościach związanych choćby z rozliczaniem projektów. Chcieliśmy tym dokumentem wywołać dyskusję, zainspirować każdego mieszkańca do zadania sobie pytania: A co ja mogę dzięki tym funduszom uzyskać? Dodatkowo budzimy tym filmem poczucie wspólnoty i przywiązania do naszej małej ojczyzny. Kończymy w tym roku perspektywę finansową 2014 – 2020 i ten film to swoistego rodzaju podsumowanie i podziękowanie mieszkańcom za współpracę przy wdrażaniu środków europejskich w tym okresie. Minęło siedem dni, a film ma ponad 16 500 tys. wyświetleń i generuje bardzo duże zaangażowanie w postaci „lajków” i komentarzy, właściwie tylko pozytywnych – mówi Wioletta Rejman, Dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej UMWP w Rzeszowie, Producent zamawiający film i całą kampanię.

Na Festiwalu Camerimage w tym roku zaprezentowaliśmy tylko wycinek naszych działań. Jeden spot i zwiastun filmu. Trudno w jednym krótkim materiale filmowym przekonać kogoś do czegokolwiek, opowiedzieć wszystko, co należy. Trzeba zatem intrygować do tego, by odbiorca po obejrzeniu materiału sam chciał sięgnąć po więcej. I jak się okazuje Podkarpackie robi to skutecznie od lat. Przejawia się to zarówno w efektach każdej kampanii – wyświetlenia, zaangażowani odbiorcy, a w końcu w liczbie złożonych wniosków i rozliczonych projektów. Wynika to również z opinii jurorów ogólnopolskiego konkursu w Toruniu, w którym zasiadają fachowcy: Paweł Tkaczyk (strateg marki, pisarz), Małgorzata Kucińska (ekspert z zakresu Funduszy Europejskich), Arkadiusz Tomiak (autor zdjęć filmowych) i Jan Majle (copywriter, dyrektor kreatywny).

W tym roku wyróżnienie i uznanie jurorów zdobył zwiastun filmu: Podkarpackie. Fenomen Miejsca. Fenomen Ludzi. Zostaliśmy nagrodzeni statuetką za wspaniałe ujęcia, dynamikę i doskonały dobór bohaterów oraz za nowatorstwo w działaniach.

Na podium stanęły województwa: Lubelskie (spot: Wirusa nie ma!), Warmińsko – Mazurskie (spot: Matka, kijek i szmatka), Kujawsko – Pomorskie (KPFR – Duże wsparcie dla małych firm) oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (Cash, Life, Balance). Rywalizacja podzielona była ze względu na tematykę: spot o Funduszach Europejskich i spot o funduszach europejskich w walce z pandemią oraz ze względu na długość: do 45 s oraz do 3 minut. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Cały Festiwal EnergaCamerimage trwa do 21 listopada i odbywa się w formie online.

Wyróżniony zwiastun zobacz na naszym kanale YouTube: OdmienionePodkarpackie 

Sylwia Tęcza

fot: Krzysztof Wesołowski 

Oddział Komunikacji i promocji Funduszy Europejskich

 

 
 
 
 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego