Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniatura artykułuPatronem 2022 roku jest Ignacy Łukasiewicz. Pierwsze uroczystości z tej okazji odbyły się w podkarpackim Zręcinie oraz w małopolskich Gorlicach.

 

 

 

Wicemarszałek Piotr Pilch wziął udział w inauguracji obchodów Roku Łukasiewicza w Małopolsce. Uroczystość odbyła się w Gorlicach, w odrestaurowanym budynku Sokoła. W wydarzeniu uczestniczyli licznie samorządowcy z województwa małopolskiego.

Podczas wydarzenia głos zabrali między innymi starosta gorlicki Maria Gubała oraz burmistrz Gorlic Rafał Kukla. W imieniu Samorządu Województwa Podkarpackiego wystąpił również wicemarszałek Piotr Pilch, który wręczył gospodarzom uroczystości list okolicznościowy od marszałka Władysława Ortyla.

Goście wysłuchali także prezentacji na temat realizacji projektu, w ramach którego zmodernizowany został budynek Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Gorlicach. W trakcie uroczystości wręczono również odznaczenia „Zasłużeni dla Kultury Polskiej” przez Marszałka Województwa Małopolskiego - Witolda Kozłowskiego oraz wyróżnienia Burmistrza Miasta Gorlice – Statuetki Dersława Karwacjana.

Obchody Roku Łukasiewicza zainaugurowano także w Zręcinie. To miejscowość na Podkarpaciu, w której znajduje się grób Ignacego Łukasiewicza oraz jego żony Honoraty. Uroczystość odbyła się 7 stycznia, dokładnie w 140. rocznicę śmierci Łukasiewicza. Z tej okazji odprawiona została msza święta oraz odbyło się sympozjum naukowe.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia wiązanek kwiatów na grobie Honoraty i Ignacego Łukasiewiczów na cmentarzu w Zręcinie. Następnie w kościele odbyło się sympozjum historyczne, które prowadził ks. dr hab. Dariusz Dziadosz, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W trakcie sympozjum wygłoszono dwa referaty. Pierwszy „Zarys dziejów Parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Zręcinie od czasów staropolskich do roku 1939”, prezentujący dzieje parafii w Zręcinie, wygłosił dyrektor Zespołu Szkół w Zręcinie Paweł Przetacznik, drugi "Ignacy Łukasiewicz - lampą i sercem rozświetlał życie ludziom" - radny Zręcina Jerzy Szczur. Obchody zakończyła msza święta dziękczynna pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Adama Szala, Metropolity Przemyskiego.

W uroczystości wzięli udział m.in.: poseł Piotr Babinetz, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, starosta krośnieński Jan Pelczar, wójt Chorkówki Grzegorz Węgrzynowski, prezes zarządu Fundacji Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce Ryszard Rabski, dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie Marta Rymar, profesor w Katedrze Informatyki i Automatyki Politechniki Rzeszowskiej prof. zw. dr hab. inż. Leszek Trybus, prezes zarządu PGNiG Technologie S.A. Zbigniew Leniowski, a także dyrektorzy szkół im. Ignacego Łukasiewicza z terenu gminy Chorkówka.

Ignacy Łukasiewicz, który był wynalazcą i filantropem, założycielem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, ostatnich 15 lat swojego życia spędził w Chorkówce k. Zręcina. Razem ze swoim wspólnikiem Karolem Klobassą, ufundował kościół w Zręcinie.

Tekst: Monika Konopka
Biuro Prasowe UMWP

Zdjęcia:
Krzysztof Zajączkowski
Departament Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej UMWP;

Mracin Guguliski
UM Gorlice

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego