Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniaturka artykułu

Dokładnie w 200. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza na Politechnice Rzeszowskiej odbyła się konferencja prasowa dotycząca rozpoczęcia wojewódzkich obchodów "Roku Ignacego Łukasiewicza". Podczas konferencji przedstawiono najważniejsze przedsięwzięcia związane z obchodami "Roku Ignacego Łukasiewicza", a także zaprezentowana została srebrna moneta kolekcjonerska "200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza", której emisję bank centralny zaplanował właśnie na 8 marca.

W konferencji wzięli udział: Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Jerzy Guniewski – Dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie oraz prof. Piotr Koszelnik – Rektor Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.

Rozpoczynając konferencję marszałek Władysław Ortyl mówił o dokonaniach Ignacego Łukasiewicza, które były innowacyjne i wprowadziły gospodarkę całego świata na nowe tory:

Mamy obowiązek, aby promować działania Łukasiewicza, jego dzieła i osiągnięcia, których było bardzo wiele.

Marszałek powiedział, że na przestrzeni tego roku zaplanowanych jest na Podkarpaciu  kilkaset wydarzeń, które będą realizowane przez licznych partnerów – m.in. przez samorządy, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, parafie – którzy włączyli się w obchody Roku Łukasiewicza, także z Małopolski.

Będziemy też promować Ignacego Łukasiewicza bardzo mocno podczas wystawy światowej Expo w Dubaju. Chcemy tam pokazać, że pierwsza kopalnia ropy naftowej na świecie powstała właśnie u nas, na Podkarpaciu. Z tym jest bardzo trudno się przebić, tym bardziej trzeba o tym głośno mówić.

 

World EXPO to największa światowa wystawa organizowana cyklicznie, co pięć lat, prezentująca dorobek kulturowy, naukowy i techniczny narodów świata. Podkarpackie będzie ostatnim województwem z Polski prezentującym się w Dubaju od 10 do 14 marca. Ambasadorem Podkarpacia w Dubaju, nośnikiem idei wystawy oraz głównym narratorem i przewodnikiem po ekspozycji będzie postać Łukasiewicza - pioniera przemysłu naftowego, polskiego wynalazcy, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu rozpoczął rewolucję gospodarczą w oparciu o zasoby naturalne.

Z naszymi obchodami Roku Łukasiewicza chcieliśmy wyjść także na Ukrainę, a konkretniej do Lwowa, Borysławia. Jednak agresja Rosji, wojna na Ukrainie, na razie nam to uniemożliwia, zobaczymy co będzie dalej. Miejmy nadzieję, że uda nam się tego dokonać – dodał marszałek.

Marszałek zapowiedział także, że uroczysta inauguracja obchodów Roku Łukasiewicza na Podkarpaciu ma się odbyć 19 marca w Gawłuszowicach, w miejscowości, w której Łuksiewicz został ochrzczony.

O działaniach Politechniki Rzeszowskiej mówił jej rektor, Piotr Koszelnik, który podkreślał, że głównym zadaniem uczelni, której od 50 lat patronem jest właśnie Łukasiewicz, będzie pokazanie, że ta wybitna postać może inspirować także dzisiaj:

 Chcemy promować Łukasiewicza, jako przemysłowca. Będziemy o tym mówić już niebawem w Dubaju, gdzie będziemy wiązać Łukasiewicza z tym, co dzieje się współcześnie – mówił rektor Piotr Koszelnik.

Rektor zapowiedział, że w ramach obchodów ma powstać m.in. mural poświęcony Łukasiewiczowi, ławka Łukasiewicza, a uczelniany chór wystawi musical.

W 200. rocznicę urodzin I. Łukasiewicza Narodowy Bank Polski wydał kolekcjonerską monetę. Srebrna moneta „200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza” o nominale 10 zł na rewersie ma wizerunek Ignacego Łukasiewicza, domniemany prototyp lampy naftowej oraz widok na założoną przez Łukasiewicza najstarszą na świecie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce. Ma być  wyemitowana w nakładzie do 10 tys. sztuk.

Moneta jest wyjątkowa, piękna nie tylko z uwagi na użyty kruszec, srebro najwyższej próby, ale także ze względu na użyte techniki mennicze do jej produkcji – mówił Jerzy Guniewski – dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie.

Dyrektor rzeszowskiego oddziału NBP dodał, że jego oddział włączy się także w inne wydarzenia poświęcone Łukasiewiczowi. Od 7 marca w banku można na przykład oglądać wystawę „Ignacy Łukasiewicz w numizmatyce”.  Narodowy Bank Polski przygotował także film dokumentalny pt. „Łukasiewicz – pionier społecznego zaangażowania biznesu”, opowiadający o życiu i dokonaniach wynalazcy lampy naftowej:

Liczne wydarzenia, które będą się odbywać na Podkarpaciu są zebrane i stale aktualizowane na stronie internetowej pod poniższym linkiem:

Rok Ignacego Łukasiewicza - Kalendarz Wydarzeń

W 2022 roku przypada dwusetna rocznica urodzin (8 marca 1822 r.) oraz 140-lecie śmierci (7 stycznia 1882 r.) Ignacego Łukasiewicza. W związku z tym faktem w 2021 r. została podjęta wspólna inicjatywa Województwa Podkarpackiego oraz Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza zmierzająca do ustanowienia przez Sejm RP roku 2022 – Rokiem Ignacego Łukasiewicza oraz w ślad za tym realizacji działań związanych z upamiętnieniem osoby i spuścizny Ignacego Łukasiewicza. Te działania dały oczekiwany efekt, 29 października 2021 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza.

Ignacy Łukasiewicz – urodził się w Zadusznikach pod Mielcem. Po śmierci ojca – uczestnika Powstania Kościuszkowskiego, ze względu na sytuację finansową musiał porzucić gimnazjum w Rzeszowie i podjąć pracę jako pomocnik aptekarski.

Zdobytą wiedzę i umiejętności rozwinął w trakcie studiów farmaceutycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Wiedniu. Działał we Lwowie, pracując w aptece Piotra Mikolascha, gdzie razem z Janem Zehem w procesie destylacji ropy naftowej wydzielił z niej naftę. Pracował także w Gorlicach, Jaśle i Krośnie.

W powiecie krośnieńskim, w Bóbrce, współpracując z Tytusem Trzecieskim i Karolem Klobassą-Zrenckim, utworzył w 1854 r. pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej. Z kolei w Ulaszowicach, w Klęczanach, w Polance, a później w Chorkówce uruchomił rafinerię ropy naftowej. Jako twórca przemysłu naftowego Ignacy Łukasiewicz wyprzedził Amerykanów i Rumunów. Był też wynalazcą lampy naftowej. W 1853 r. przy świetle skonstruowanej przez niego lampy wykonano pierwszą nocną operację w szpitalu na Łyczakowie we Lwowie. Zmarł (7 stycznia 1882 r.)  w Chorkówce, a pochowany został w Zręcinie koło Krosna.

Ignacy Łukasiewicz przez całe życie był związany z miejscowościami, które znajdują się na Podkarpaciu. Położył nieocenione zasługi w rozwoju naszego regionu. Ojciec przemysłu naftowego, działacz niepodległościowy, społecznik i filantrop, szanowany powszechnie przez sobie współczesnych, propagował budowę szkół i szpitali, dróg i mostów, osobiście finansował wiele inicjatyw. Walczył z biedą i problemami społecznymi, tworzył kasy zapomogowe i fundusze emerytalne.

Autor tekstu: Monika Konopka

Autor zdjęć: Daniel Kozik

Autor wideo: Michał Hubala

Biuro Prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego