Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniatura artykułuJesteśmy dumni, że właśnie ta ziemia wydała na świat wielkiego Polaka – mówił wójt Padwi Narodowej Robert Pluta. To właśnie na terenie tej gminy, a dokładnie w Zadusznikach przyszedł na świat Ignacy Łukasiewicz. Mieszkańcy gminy oddali hołd swojemu wielkiemu rodakowi w dniu jego 200. urodzin.

Samorząd Województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl oraz radni województwa Maria Napieracz i Jan Tarapata. Wśród gości obecna była również wicewojewoda Jolanta Sawicka, starosta mielecki Stanisław Lonczak, prezydent Mielca Jacek Wiśniewski, honorowy obywatel Padwi Narodowej Jan Mycek oraz samorządowcy powiatu mieleckiego.

Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym w Padwi, mszą świętą celebrowaną przez biskupa seniora diecezji sandomierskiej Edwarda Frankowskiego. W homilii biskup przywołał postać Łukasiewicza i jego dokonań, odniósł się także do aktualnej sytuacji i wojny w Ukrainie.

Modlimy się za Ukraińców, za wspaniałego przywódcę, męża stanu. Zachowuje się jak człowiek prawdziwie wolny. Nie lęka się mówić prawdy. Szkoda, że nie ma więcej takich przywódców, moglibyśmy z nadzieją spoglądać w przyszłość Unii Europejskiej – mówił podczas homilii.  

Po mszy świętej odbyło się odsłonięcie i poświęcenie specjalnego obelisku poświęconego pamięci Ignacego Łukasiewicza. Jego kształt ma przypominać płomień z lampy naftowej. 

Mamy obowiązek, aby promować działania Łukasiewicza, jego dzieła i osiągnięcia, których było bardzo wiele. Jego życiorysem moglibyśmy obdzielić kilka osób. Gromadził w sobie wiele zdolności i talentów, szczególnie jako człowiek biznesu. To co dziś nazywamy społeczną odpowiedzialnością biznesu, wprowadzał właśnie w życie Ignacy Łukasiewicz już w XIX wieku. Ten głaz w kształcie płomienia nie pochodzi z naszego kraju co również ma swoją wymowę. Popularyzować tę postać musimy w całym świecie i z takim też przekazem chcemy jechać na ogólnoświatową wystawę EXPO  - mówił marszałek Władysław Ortyl.

W Szkole Podstawowej w Padwi, której również patronuje Ignacy Łukasiewicz odbyła się krótka konferencja poświęcona życiu i dokonaniom Ignacego Łukasiewicza. Mieszkańcy wysłuchali krótkiego wystąpienia Michała Góreckiego, adiunkta w dziale historycznym Fundacji Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce. W Padwi promowano również monetę kolekcjonerską wydaną z okazji „Roku Łukasiewicza” a jej prezentacji dokonał członek zarządu NBP prof. Andrzej Kaźmierczak. Z okazji Roku Ignacego Łukasiewicza gmina wydała również specjalną publikację pt. „Ignacy Łukasiewicz i jego padewski rodowód”. Jej autor dr Jerzy Skrzypczak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu, podczas swojego wystąpienia przedstawił wiele nowych, nieznanych i ciekawych faktów dotyczących Ignacego Łukasiewicza.

Artykuł opracowany przez Tomasza Leyko
Rzecznik Prasowy UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego