Otwórz/zamknij mapę strony
Miniatura artykułuW Karpaczu trwa Forum Ekonomiczne. Jubileuszowa XXX edycja rozpoczęła się we wtorek 7 września. Drugiego dnia forum w jednej z debat uczestniczył wicemarszałek Piotr Pilch.
 
 
 
„Nowa rzeczywistość, nowe formy wykluczenia” – to temat panelu, w którym wziął udział. Dyskusja dotyczyła form wykluczenia z jakimi mamy do czynienia w nowej, covidowej rzeczywistości, w szczególności na terenach wiejskich. Debata dotyczyła między innymi wykluczenia cyfrowego dzieci w kontekście zdalnego nauczania. Wicemarszałek Piotr Pilch mówił o tym jak w czasie pandemii z problemami zdalnego nauczania poradziliśmy sobie na Podkarpaciu. Podkreślał zaangażowanie wielu osób oraz instytucji, które angażowały się w to, aby ułatwić dzieciom taką naukę.
 
 
W pierwszej kolejności został uczniom wypożyczony sprzęt ze szkół. Pojawiły się także laptopy kupione w ramach rządowego projektu. Także my, jako urząd marszałkowski, przekazaliśmy nasz używany, ale całkiem dobry sprzęt, dla uczniów na zdalne nauczanie – wymieniał wicemarszałek Piotr Pilch.
 
Wicemarszałek Pilch mówił również o innych obszarach wykluczenia, szczególnie w kontekście mieszkańców wsi i wsparciu, jakie płynie na podkarpacką wieś w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jak wyliczył wicemarszałek z PROW nasz region otrzyma w sumie w ramach perspektywy 2014-2020 oraz dodatkowych dwóch lat tzw. okresu przejściowego 1 mld 300 mln złotych. Podsumowując spotkanie, uczestnicy panelu mówili jak walczyć z wykluczeniem w różnych obszarach życia.
 
Te wszystkie wykluczenia możemy niwelować poprzez mądry, zrównoważony rozwój. Trzeba te obszary, które są dotknięte wykluczeniem w sposób szczególny dofinansować. Tam powinny być kierowane środki – mówił wicemarszałek Piotr Pilch.
 
 
Forum Ekonomiczne w Karpaczu rozpoczęło się we wtorek od stałego wydarzenia - prezentacji „Raportu SGH i Forum Ekonomicznego 2021”, który był opracowywany przez ostatni rok przez naukowców tej uczelni. W prezentacji wzięli udział: rektor SGH, dr hab. Piotr Wachowiak, wicepremier Piotr Gliński oraz prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
 
 
Organizatorem Forum Ekonomicznego jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. W tym roku uczestnicy wydarzenia mają do wyboru kilkanaście różnych bloków tematycznych i ponad trzysta debat. W Karpaczu oprócz polityków, spotykają się też szefowie i przedstawiciele czołowych polskich spółek, instytucji, uczelni, a także samorządowcy różnego szczebla. Hasło przewodnie tegorocznej edycji wydarzenia brzmi: „Europa w poszukiwaniu przywództwa" i ma związek z wyzwaniami, jakie przyniosła pandemia w różnych dziedzinach naszego życia.
 
Udział Województwa Podkarpackiego w forum współfinansowano ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014- 2020.
 
Monika Konopka
Fot. Paweł Tarnawski

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego