Otwórz/zamknij mapę strony

DSC 0586Dziś, w Głogowie Małopolskim podpisano umowę na realizację projektu w ramach Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja. To ważny projekt uwzględniający dziedzictwo historyczne, kulturowe i religijne pogranicza polsko-słowackiego.

Umowa na realizację projektu została podpisana w obecności wicemarszałka Stanisława Kruczka. Podpisy pod nią złożyli: Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Paweł Baj, burmistrz Głogowa Małopolskiego oraz Michal Kapusta, burmistrz miasta Spiskie Podgrodzie.

Wicemarszałek województwa Stanisław Kruczek przed podpisaniem umowy zwrócił uwagę na to, jak ważny jest to projekt dla mieszkańców Głogowa Małopolskiego:

- Ten projekt będzie służył przede wszystkim mieszkańcom po obu stronach granicy polsko-słowackiej. Współcześnie w Europie granice między państwami praktycznie przestały istnieć, kolejne się właśnie dziś zacierają. Wszystko za sprawą projektów transgranicznych. Dziś mamy zaszczyt tu - w Głogowie Małopolskim podpisywać umowę na realizację jednego z nich – powiedział wicemarszałek Kruczek.

Adam Hamryszczak, podsekretarz w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju wymieniał korzyści w postaci inwestycji, jakie będą przeprowadzane po obu stronach granicy:

- Dzięki temu projektowi zostanie przeprowadzona rewitalizacja rynku w Głogowie Małopolskim, renowacji poddane zostaną także Ogrody Biskupie w Spiskim Podgrodziu, uda się także zrewitalizować wiele kapliczek na terenie Słowacji. Tych ważnych elementów, które składają się na ten projekt jest bardzo wiele. Warto podkreślić wysokość grantu, on nie jest mały, to blisko 1 mln 100 tys. euro. Dofinansowanie pochodzi z programu Polska - Słowacja. Dzięki temu projektowi pogranicze polsko-słowackie wzmocni się o ważne inwestycje o charakterze turystycznym, ale wchodzące w skład turystyki kulturowej i religijnej. Właśnie na tym nam zależało, żeby projekt uwzględniał zarówno dziedzictwo historyczne, kulturowe, jak i religijne, a z tego pogranicze polsko słowackie słynie – dodał Hamryszczak.

Projekt „Turystyka kulturowa i duchowa miasta Spiskie Podgrodzie i Głogowa Małopolskiego”, koncentruje się na szeregu problemów regionu, głównie na złym stanie zabytków kultury, słabej infrastrukturze turystycznej, braku oferty wydarzeń kulturowo-duchownych oraz niematerialnych wydarzeń turystycznych na rzecz przyciągnięcia odwiedzających.

W ramach projektu, po stronie polskiej, rewitalizacji zostanie poddany rynek w Głogowie Małopolskim, który jest zabytkiem kultury i jednym z największych rynków w Polsce. Po stronie słowackiej nastąpi rewitalizacja narodowego zabytku kultury - Ogrodu Biskupskiego, który aktualnie jest częścią Miejskiego Rezerwatu Zabytków, w ogrodzie organizowane będą przedsięwzięcia kulturowo-religijne i wspólne imprez transgraniczne partnerów projektu. Odnowa zabytków w mieście jest związana z pracami w dwóch zabytkach Spiskiej Jerozolimy - kapliczki św. Franciszka Ksawerskiego i św. Rozalii. W ramach podwyższenia jakości infrastruktury turystycznej zaplanowano budowę parkingu z bezpośrednim połączeniem z Ogrodem Biskupim w pobliżu takich zabytków jak Spiska Kapituła czy Spiska Jerozolima

Partnerem wiodącym w projekcie jest miasto Spiskie Podgrodzie, natomiast partnerami są: Gmina Głogów Małopolski i Diecezja Rzymskokatolicka Spiskie Podgrodzie. Projekt będzie realizowany do końca 2019 roku, kwota dofinansowania z programu Polska - Słowacja wynosi ponad 1 mln 142 tys. euro.

Tekst. D. Kozik
Biuro Prasowe
Fot. M. Witczak
Kancelaria Zarządu

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego