Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Li Qian, brązowa medalistka tegorocznych, mistrzostw świata w tenisie stołowym w grze podwójnej w Suzhou, w Chinach, była gościem wicemarszałek Marii Kurowskiej. Na spotkanie przybył także jej trener z KTS SPAR Zamek Tarnobrzeg Zbigniew Nęcek, kierownik drużyny - Barbara Tereszkiewicz-Stach oraz zastępca prezydenta Tarnobrzega Wojciech Brzezowski. Wicemarszałek pogratulowała zarówno Li Qian, jak i trenerowi historycznego medalu.

- Sukces w sporcie jest wypadkową kilku spójnych czynników: talentu, pracowitości, zaangażowania, konsekwencji w działaniu i ducha walki. Gratuluje również w imieniu marszałka Władysława Ortyla. Ten sukces to wspaniała promocja dla naszego województwa - podkreśliła Maria Kurowska.

Rozgrywane w Suzhou, mistrzostwa świata w tenisie stołowym tradycyjnie zdominowane zostały przez zawodniczki i zawodników z Azji. Partnerką Li Qian była holenderska zawodniczka Li Jie. Obydwie urodziły się w Chinach, do Europy przeniosły się przed laty, tutaj stając się w pełni ukształtowanymi tenisistkami stołowymi. Podopieczna trenera Zbigniewa Nęcka reprezentuje barwy KTS SPAR-Zamek Tarnobrzeg od 2007 roku, zaś pingpongistka prowadzona obecnie przez Rosjankę Elenę Timinę przyjechała do Holandii w 2000 roku.

Trener Nęcek, nie ukrywał dumy z sukcesu swej podopiecznej. W historii kobiecego polskiego tenisa stołowego nie było tak znakomitej zawodniczki. Li Qian wygrywała już turniej Europa TOP 12 (2009), wywalczyła też brąz mistrzostw Europy w singlu w 2011 roku w trójmiejskiej Ergo Arenie. Na igrzyskach w Londynie odpadła w 1/8 finału.

Polsko-holenderska zdobycz to jedyny medal zapisany na konto reprezentantów kraju z Europy. Na podium MŚ reprezentantów Polski nie było od 1989 roku, kiedy w Dortmundzie Leszek Kucharski zdobył srebro w deblu z Jugosłowianinem Zoranem Kalinicem, a Andrzej Grubba brąz w singlu.

Podczas spotkania rozmawiano o przygotowaniach do kolejnych turniejów oraz o nadziejach na medale w tenisie stołowym na igrzyskach w Rio de Janeiro. Li Oian podzieliła się wspomnieniami z mistrzostw, mówiła o wielogodzinnych, codziennych treningach, które są nieodzownym elementem pracy każdego sportowca.  Zbigniew Nęcek dziękował Zarządowi Województwa Podkarpackiego za wspieranie działalności tarnobrzeskiego klubu, a przez to za możliwość pełnego przygotowania zawodniczek do turniejów.

Sukces Li Qian i Li Jie jest tym cenniejszy, że polsko-holenderski duet wcześniej zagrał tylko raz, w marcu w World Tourze w Bremie, a Li Qian w kadrze miała dwuletnią przerwę na macierzyństwo (ma 13-miesięcznego syna).

 

Krystyna Kasprzyk
fot. Daniel Kozik
Kancelaria Zarządu 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego