Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

151130-pzpnMnóstwo wspomnień, wzruszeń i odniesień do dawnej świetności naszej piłki. Wszystko w obecności największych piłkarskich gwiazd sprzed lat Zbigniewa Bońka, Grzegorza Laty czy Jana Domarskiego. Podkarpacki Związek Piłki Nożnej świętował swoje 70-lecie. Z tej okazji blisko 300 osób z całej Polski, działaczy, trenerów i piłkarzy spotkało się w sobotę w Hotelu „Nowy Dwór” w Świlczy.

Nie zabrakło również parlamentarzystów i przedstawicieli władz samorządowych. Władze województwa reprezentował wicemarszałek Bogdan Romaniuk, nomen omen były piłkarz kilku podkarpackich klubów,  który w imieniu marszałka Władysława Ortyla złożył gratulacje na ręce Marka Hławko, prezesa Podkarpackiego Związku, oraz obecnego na jubileuszu Zbigniewa Bońka, prezesa PZPN.

Jak to wielokrotnie podkreślano podczas sobotniej gali, Podkarpacie to region szczególnie związany z piłką nożną. To właśnie tutaj swoje największe klubowe sukcesy odnosili Jan Domarski, Grzegorz Lato i Andrzej Szarmach. Obecni na jubileuszu Podkarpackiego ZPN goście często wspominali sukcesy Stali Mielec i zwycięstwa, jakie zapisały się na kartach historii polskiej piłki nożnej. Jak powiedział podczas obchodów wicemarszałek Bogdan Romaniuk – Sam kiedyś grałem w piłkę i ta uroczystość jest mi szczególnie bliska. Mam nadzieję, że już niedługo powrócą lata świetności podkarpackiego futbolu.

 

Podobną nadzieję wyraził także Marek Hławko – Historia, która była pisana na tych ziemiach podkarpackich, jest piękna. Pewnie na ten moment możemy wspominać mistrzostwo Stali Mielec dwukrotne; piłkarze znamienici, którzy grali w reprezentacji, którzy mieli wpływ na to, co osiąga nasza kadra. To za nami. Ale też chcę powiedzieć, że pracujemy nad tym, żeby ci młodzi adepci piłki, którzy zaczynają swoją przygodę piłkarską, byli z Podkarpacia, i kiedyś reprezentowali nasze barwy narodowe. Wierzymy, że wrócimy do tych lat, kiedy mieliśmy piłkę na naprawdę wysokim poziomie.

Podkarpackich piłkarzy bardzo wysoko ceni również sam Zbigniew Boniek, który tak mówił podczas sobotniego jubileuszu o naszych sportowcach – Pamiętam, że gdy wszyscy zachwycali się piłkarzami Górnika Zabrze i Legii Warszawa, nagle pojawiła się Stal Mielec i stała się potęgą. Pamiętam trudne boje ze Stalą Rzeszów. Za wami stoi piękna historia, macie zdolną młodzież i wierzę, że dzięki wsparciu samorządów i sponsorów, niebawem znów wasi przedstawiciele zameldują się w ekstraklasie. Polski Związek Piłki Nożnej zawsze był, jest i będzie z Podkarpackim Związkiem Piłki Nożnej, bo to wartościowy partner na wszystkich płaszczyznach działania.

 

Podczas obchodów 70-lecia Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej wręczono specjalne odznaczenia. W plebiscycie zorganizowanym przez Podkarpacki ZPN i gazetę „Nowiny”, Grzegorz Lato został okrzyknięty Najlepszym Piłkarzem 70-lecia Związku. Z kolei Henryk Kasperczak otrzymał tytuł Osobowości 70-lecia Podkarpackiego ZPN. Wyróżniono ponadto Edwarda Kazimierskiego, który jako działacz stworzył potęgę Stali Mielec.

 

– Jubileuszowa uroczystość to okazja do spotkań, wspomnień, podsumowania minionych lat, ale i dyskusji o tym, co nadejdzie w bliższej i dalszej przyszłości. Mamy nadzieję, że to niezwykłe wydarzenie pozostanie na długo w waszych sercach i pamięci – tak podsumował galę Marek Hławko, prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej.

 

Zofia Sumara

Kancelaria Zarządu

Autor zdjęć: Bogusław Szczurek.

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego