Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

 - Witajcie na zawsze gościnnym Podkarpaciu – tak marszałek Władysław Ortyl powitał uczestników XII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych. Ceremonia otwarcia odbyła się w patio hotelu w Arłamowie. “Olimpijski Znicz” zapalił Zdzisław Myrda – koszykarz i trener z Rzeszowa, olimpijczyk z Moskwy. W sportowych zmaganiach weźmie udział niemal 500 zawodników z kilkunastu krajów. Zawody rozgrywane będą m.in. w Sanoku, Ustjanowej Górnej, Przemyślu i Ustrzykach Dolnych.

W odbywającej się w Arłamowie ceremonii otwarcia wzięli udział m.in. Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Wiceminister Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak, prezes stowarzyszenia Wspólnota Polska Longin Komołowski, parlamentarzyści, samorządowcy przedstawiciele świata sportu i przede wszystkim - Polonusi. O oprawę uroczystości zadbał telewizyjny duet: Agata Konarska i Jacek Kurowski, natomiast jej przebieg transmitowała TVP Polonia.

Oficjalną część rozpoczęły przemówienia zaproszonych gości. Do organizatorów i przedstawicieli Polonii list skierował Prezydent RP Andrzej Duda, który odczytał Adam Kwiatkowski - Szef Gabinetu Prezydenta RP.

- Pragnę podkreślić jak wysoce cenię państwa Patriotyczne zaangażowanie w polskie sprawy, pielęgnowanie polskiej kultury i dziedzictwa narodowego. Wychowanie dzieci w trosce o polszczyznę i bliskie relacje z krajem, które dzięki państwa staraniom - gdziekolwiek żyją Polska pozostanie dla nich ojczyzną - napisał Prezydent. 

Marszałek Władysław Ortyl - pełniący jednocześnie rolę współorganizatora igrzysk, przedstawił Podkarpacie jako region o szczególnych związkach z Polonią.

- Co trzy lata  to właśnie Rzeszów i województwo podkarpackie goszczą przedstawicieli Polonii z całego świata. Od kilkudziesięciu już lat właśnie u nas odbywa się Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Festiwal jest wielkim świętem Polonii, która na Podkarpaciu jednoczy się, odbudowując lub tworząc od podstaw swą więź z Macierzą, ukazując własne spojrzenie na polską kulturę i tradycję oraz budując trwałą więź z krajem przodków -  mówił marszałek, wspominając jednocześnie o dalszych planach, którym ton nadaje współpraca z Polonią - Natomiast już w lipcu 2016 roku na Podkarpaciu odbędzie się I Forum Polonii Amerykańskiej -  zapowiedział Władysław Ortyl.  

 

Prezentacja zawodników odbyła się podczas plenerowej części imprezy. Jej kulminacyjnym punktem byli zapalenie olimpijskiego znicza. Gościom oczekującym w patio hotelu, czas umilały występy zespołu VOX i Janusza Radka.

 

Rywalizacja sportowa potrwa tydzień, odbywać się będzie w ośmiu dyscyplinach, rolę wioski olimpijskiej przyjął kompleks hotelowy w Arłamowie. Zakończenie zaplanowano na sobotę – 5 marca. Organizacja igrzysk, w którą zaangażowany jest samorząd województwa to potężne przedsięwzięcie logistyczne, w którym udział weźmie 475 zawodników rywalizujących na kilkunastu obiektach sportowych Podkarpacia.

 

Michał Mielniczuk 
fot. Michał Mielniczuk
biuro prasowe UMWP

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego