Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

160301 arlamowIPolacy z kilkunastu krajów świata, którzy przybyli na Podkarpacie by wziąć udział w XII Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych, rozpoczęli dziś rywalizację w dyscyplinach: snowboard, short-track i nordic walking. Sędziowie zwracali uwagę na wysoki poziom zawodów i zaangażowanie zawodników. Uczestnicy podkreślali z kolei wspaniałą atmosferę panującą na igrzyskach.

W snowboardzie rywalizowało ze sobą 46 zawodników z 8 państw (Litwa, Czechy, Kanada, Szwecja, Finlandia, Białoruś, Ukraina, Węgry). W tej dyscyplinie sportowej w, klasyfikacji medalowej prowadzą zawodnicy z Litwy, którzy łącznie zdobyli 3 złote medale i 2 brązowe. Srebro przypadło dwóm zawodnikom z Czech i jednemu ze Szwecji. Kanada zdobyła 1 brąz. Zawodnicy startowali w trzech grupach wiekowych: kobiety 19-40 lat; mężczyźni 13-30 lat oraz mężczyźni powyżej 31 lat.
Zawody odbywały się na stoku „Gromadzyń” w Ustrzykach Dolnych. To jeden z najlepszych stoków narciarskich na Podkarpaciu liczący 4 wyciągi i 3 trasy zjazdowe, przy czym najdłuższa liczy 900 metrów.

To wspaniałe móc przyjechać tu – do Polski, na Podkarpacie, spotkać się z innymi Polakami z całego świata, podjąć z nimi rywalizację w sportach zimowych, ale też móc z nimi porozmawiać, nawiązać nowe kontakty, poczuć tę narodową więź – mówił jeden z uczestników zjazdu w snowboardzie.

Zawody w short-tracku rozegrały się na „Arenie Sanok”. To jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w naszym regionie. Arena została oddana do użytku w styczniu 2006 roku. Obiekt służy do rozgrywania meczów Polskiej Ligi Hokeja na lodzie. Od samego początku na obiekcie rozgrywane były imprezy sportowe rangi międzynarodowej, mecze międzypaństwowe w hokeju na lodzie, piłce siatkowej kobiet, a także piłce ręcznej.
W short-tracku rywalizowało ze sobą 86 zawodników z 12 krajów świata: Litwy, Czech, Rosji, Białorusi, Kazachstanu, Kanady, Ukrainy, Austrii, Norwegii, Stanów Zjednoczonych i Hiszpanii. W klasyfikacji medalowej pierwsze miejsce przypadło reprezentacji Czech – 4 złote medale, 2 srebrne i 1 brązowy. Drugie miejsce zawodnikom z Litwy – 3 złote medale, 3 srebrne, 6 brązowych i z Rosji – 2 złote medale, 3 srebrne i 1 brązowy.
Z kolei na stadionie miejskim w Ustrzykach Dolnych aż 157 zawodników rywalizowało ze sobą w nordic walking na trasie o długości 2 km. „To coraz bardziej popularna dyscyplina sportowa wymagająca dużego wysiłku i sprawności fizycznej” – podkreślali zgodnie zawodnicy.
Wieczorem na patio w hotelu Arłamów miała miejsce ceremonia wręczenia medali. W imieniu Samorządu Województwa Podkarpackiego medale wręczała wicemarszałek Maria Kurowska, która przed uroczystością mówiła o konieczności utrzymywania kontaktów z Polonią z całego  świata. Zwróciła uwagę na to, że kontakty te służą obu stronom. Polakom mieszkającym za granicą pozwalają utrzymywać więzi z Ojczyzną, z kolei województwo podkarpackie może dzięki Polonii liczyć na promocję w świecie.

Tworzenie więzi między Polakami jest ważne i korzystne. Nie możemy naszych rodaków - którzy z bardzo różnych powodów wyemigrowali - pozostawiać samych. […] Jako Polska i jako Podkarpacie jesteśmy zobowiązani do tego, abyśmy tworzyli jedną polską rodzinę. Dlatego trzeba stwarzać takie sytuacje i okazje, żebyśmy byli razem. I taką właśnie okazją są Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne, które jednoczą Polaków z całego świata” – mówiła wicemarszałek Kurowska.

Na jutro zostały zaplanowane zawody w dyscyplinach: narciarstwo alpejskie, hokej na lodzie i ponownie nordic walking.

Daniel Kozik
Biuro Prasowe UMWP

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego