Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

IMG 5873Kolumbijczyk Fernando Gaviria jako pierwszy przekroczył linię mety i został tym samym zwycięzcą czwartego etapu 73. Tour de Pologne UCI World Tour 2016. To on z rąk marszałka Władysława Ortyla odebrał główną nagrodę podczas ceremonii wręczenia nagród, która miała miejsce w Parku Jedności Polonii z Macierzą w Rzeszowie. Wcześniej ulicami miasta przejechali zawodnicy biorący udział w Nutella mini Tour de Pologne. Im z kolei nagrody wręczył Jerzy Cypryś, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Tour de Pologne to przede wszystkim duża gratka dla miłośników sportu i kolarstwa, którzy na trasie licznie kibicują swoim faworytom. Tuż przy mecie, tradycyjnie już ustawionej w okolicy urzędu marszałkowskiego, dało się słyszeć głośny doping rzeszowskich kibiców, ale i uznanie dla tych, którzy odnotowali trochę słabsze wyniki.

Do stolicy Podkarpacia peleton wjechał po godz. 16.00 od strony Tyczyna. Następnie zawodnicy zakręcili pętlę pod pomnikiem i pognali w kierunku Lubeni na dużą rundę. Tuż przed godz. 18.00 znów wjechali do miasta i rozpoczęli wielką gonitwę po centrum.

Wyścig Tour de Pologne już po raz drugi z rzędu i zarazem szósty w historii zawitał do Rzeszowa. Czwarty etap Tour de Pologne liczył 218 km i rozpoczął się na rynku w Nowym Sączu. Kolarze przejechali do stolicy Podkarpacia przez malownicze fragmenty województwa małopolskiego i podkarpackiego, przejeżdżając m.in. przez: Grybów, Gorlice, Biecz, Jasło i Strzyżów.

Po zmaganiach na Podkarpaciu kolarzy czeka jeszcze trzy etapy. W sumie wyścig został podzielony na siedem etapów, a kolarze mają łącznie do pokonania 1190 km. 73. Tour de Pologne rozpoczął się w Radzyminie 12 lipca, a zakończy się jazdą indywidualną na czas w Krakowie 18 lipca.

Marszałek Władysław Ortyl podziękował wszystkim zawodnikom za udział w czwartym etapie wyścigu, jednocześnie życzył im kolejnych sukcesów na trasie. Wyraził przekonanie, że uczestnicy Tour de Pologne zabiorą dobre wrażenia z Podkarpacia. Uznał także, że to dobra promocja naszego regionu w kraju i w świecie.

W tegorocznej edycji Tour de Pologne UCI World Tour 2016 wystartowało 25 ekip liczących łącznie 248 zawodników. Wśród nich jest 24 Polaków, na czele z Michałem Kwiatkowskim - mistrzem świata z 2014 roku - który reprezentuje obecnie Team Sky. Nasz krajan zdobył trzecie miejsce w czwartym etapie Tour de Pologne. W wyścigu dookoła Polski Michał Kwiatkowski zamierza wyszlifować formę na zbliżające się igrzyska w Rio de Janeiro.

W wyścigu wystartowało wielu czołowych kolarzy ze świata, między innymi: Philippe Gilbert (BMC), Rigoberto Uran (Cannondale), Bob Jungels (Quick Step), czy Diego Ulissi (Lampre).

Tour de Pologne jest jedną z najbardziej prestiżowych imprez sportowych w Polsce, z ponad 80-letnią tradycją. Wyścig od samego początku stał się jednym z największych wydarzeń sportowych Polski międzywojennej. Po przerwie spowodowanej II wojną światową, tradycja wyścigu została wskrzeszona w roku 1947. Od 1952 roku wyścig rozgrywany jest rokrocznie. Do roku 1992 był on organizowany jako wyścig amatorski. Od 1993 roku – po przejęciu organizacji przez Czesława Langa – jest w pełni zawodowy.

Daniel Kozik

Biuro Prasowe UMWP

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego