Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

1611058 klubPonad 2 tys. małych i średnich klubów sportowych otrzymało wsparcie na kwotę sięgającą blisko 24 mln zł w ramach realizowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki Programu „Klub”.  Na Podkarpaciu dofinansowanie otrzymało 218 klubów. Łączna kwota dotacji dla naszego regionu to ponad 2,3 mln zł.

W sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego 8 listopada br. odbyła się konferencja prasowa podsumowująca dotychczasowe edycje Programu „Klub”, którego celem jest wspieranie działalności prowadzonej przez kluby sportowe, które stanowią lokalne centra aktywności społecznej oraz miejsca poprawy stanu kondycji fizycznej społeczeństwa. W konferencji wzięli udział senator RP Mieczysław Golba, posłowie Kazimierz Moskal i Piotr Uruski, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa Władysław Ortyl, przedstawiciel Ministerstwa Sportu i Turystyki Marcin Kaczmarczyk oraz beneficjenci programu z terenu województwa podkarpackiego. Po konferencji odbyło  się spotkanie instruktażowe dla przedstawicieli podkarpackich klubów sportowych.

Ministerstwo Sportu i Turystyki rozpoczęło realizację Programu „Klub” w 2016 r. Inicjatywa została zrealizowana dzięki konsultacjom ministerstwa z lokalnymi środowiskami sportowymi.  W ramach projektu dofinansowywane są podstawowe elementy wpływające na efektywne funkcjonowanie klubu sportowego – wynagrodzenia szkoleniowców prowadzących zajęcia sportowe, organizacja obozów sportowych lub zakup sprzętu sportowego. Kwota wnioskowanej dotacji wyniosła 10 000 zł w przypadku klubu jednosekcyjnego oraz 15 000 zł w przypadku klubu wielosekcyjnego.

Dofinansowanie zostało przyznane 2151 klubom sportowym w skali kraju. Łącznie w obu naborach przyznano dotacje 1631 klubom jednosekcyjnym oraz 520 klubom wielosekcyjnym. Kwota wsparcia Ministra Sportu i Turystyki wyniosła w 2016 r. prawie 24 mln zł. Szkoleniem w 2151 dofinansowanych klubach sportowych będzie objętych 130 tys. dzieci i młodzieży, dla których zajęcia sportowe będzie prowadzić ponad 5 tys. trenerów i instruktorów. Najwięcej wspartych podmiotów było zarejestrowanych w województwach: wielkopolskim (234), małopolskim (226), śląskim (221), podkarpackim (218) i mazowieckim (213).

Do programu zgłosiło się najwięcej klubów piłkarskich i aż 881 dostało dofinansowanie. Drugim pod względem popularności sportem była siatkówka (264), a na dalszych miejscach – lekkoatletyka (173), koszykówka (141) i tenis stołowy (124). Łącznie przyznano dofinansowanie klubom sportowym prowadzącym szkolenie sportowe w aż 70 sportach, w tym również mniej popularnych, takim jak baseball, futbol amerykański, kendo czy softball.  

Ministerialny program komplementował podczs konferencji marszałek Władysław Ortyl.

Promocja Województwa Podkarpackiego przez sport - to na pewno dobrze wydane pieniądze, w dalszym ciągu będziemy taki rodzaj promocji kontynuowali – mówił marszałek, chwaląc jednocześnie aktywność klubów piłkarskich w walce o dodatkowe środki – Jeśli najwięcej wniosków trafia z klubów piłkarskich, należy oczekiwać podobnego urodzaju talentów sportowych, i myślę, że jako region jesteśmy skazani na jedną albo dwie drużyny w ekstraklasie – dodał Władysław Ortyl, zwracając się do Mieczysława Golby – prezesa Podkarpackiego ZPN-u.

Sukces ministerialnego Programu KLUB w 2016 roku oraz ciągle rosnące potrzeby środowiska sportowego wpłynęły na decyzję o przygotowaniu kolejnej edycji projektu. W planie finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki zabezpieczono na ten cel kwotę 
w wysokości 30 mln zł. Więcej informacji na stronie msit.gov.pl.

W podnoszenie jakości funkcjonowania oraz profesjonalizację małych i średnich klubów aktywnie włączyło się PGNIG, które przygotowało specjalny podręcznik „WSKOCZ NA WYŻSZY POZIOM” – to praktyczny zestaw wiedzy marketingowej, który ma na celu usystematyzowanie otoczenia w jakim funkcjonują kluby sportowe. Książka ma pomóc w poruszaniu się w tych przestrzeniach. Podręcznik podzielony jest na cztery części: organizacja, wizerunek, sponsoring, komunikacja.


Tekst:
Podkarpacki Urząd Wojewódzki

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego