Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Aż cztery medale zdobyli podkarpaccy sportowcy na igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro. O podobnym wyniku na olimpiadzie możemy tylko pomarzyć. W ramach podsumowania rywalizacji sportowej w minionym 2016 roku zarząd województwa przyznał nagrody naszym medalistom.

Rafał Wilk swoje starty w Rio okrasił złotym medalem w jeździe indywidualnej na czas i srebrem w wyścigu ze startu wspólnego w kolarstwie ręcznym. Starszym kibicom jest znany z występów na żużlowych torach w barwach Stali Rzeszów. Jego wspaniałą karierę przerwał tragiczny wypadek, wskutek którego musi poruszać się na wózku inwalidzkim. Rafał jest czynnym sportowcem nie tylko w sezonie letnim, ale w zimie z powodzeniem uprawia narciarstwo jednośladowe. Ponadto jest ambasadorem województwa podkarpackiego na całym świecie. Odbierając nagrodę od marszałka Władysława Ortyla o wicemarszałek Marii Kurowskiej mówił o ciężkiej pracy i wielkim wysiłku, bez których nie byłoby tego olbrzymiego sukcesu w Rio de Janeiro.

Mnie się to nie udało, tylko ciężko pracowałem na to przez cztery lata. Ze startu wspólnego ten srebrny medal też jest dla mnie ważny, bo to jest mój pierwszy srebrny medal w karierze i ciężko było mi go wywalczyć – mówił Rafał Wilk.

Marszałek Ortyl dziękował wszystkim podkarpackim sportowcom za sukcesy mówiąc, że ich zwycięstwa są znakomitą promocją dla regionu, wspomniał też o ich trenerach.

Doceniamy sukcesy, efekty związane z rywalizacją sportową jeżeli chodzi o zawodników, ale też niezmiernie ważny jest proces szkolenia i treningu. I stąd też nagrodziliśmy pracę trenerów wraz z zawodnikami – powiedział marszałek Ortyl.

Wicemarszałek Maria Kurowska również gratulowała sportowcom znakomitych wyników i życzyła kolejnych osiągnięć.

Wypada tylko życzyć oby dalej było tak dobrze, oby służyło temu zdrowie, pasja, radość uprawiania sportów – powiedziała wicemarszałek Maria Kurowska.

 

Rafał w 2016 roku wygrywał także klasyfikację Pucharu Świata. Z poprzedniej olimpiady wrócił z dwoma złotymi medalami. Przyznana przez zarząd nagroda to 15,5 tys. zł. W uznaniu zasług sejmik województwa przyznał  zawodnikowi wyróżnienie Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego. Wkrótce odbędzie się również uroczyste przekazanie tego tytułu. Nagrodę pieniężną otrzymał także trener sportowca Jacek Pieniążek.

Karolina Pęk – kolejna nagrodzona zawodniczka – to niepełnosprawna od urodzenia tenisistka stołowa IKS Tarnobrzeg, która także wróciła z Rio z dwoma krążkami. Brąz wywalczyła indywidualnie, a złoto w drużynie. To także nie była jej pierwsza olimpijska zdobycz bo z Londynu wróciła z brązem w drużynie. Nagrodę zarządu otrzymał także trener Karoliny - Jacek Lachor.

Dziękuję panu marszałkowi oraz całemu urzędowi marszałkowskiemu, że nie szczędzą wysiłków nie tylko dla zawodników, ale i dla trenerów – mówił Jacek Lachor zapewniając, że nie spoczną na laurach i będą stale podwyższać sportową poprzeczkę.

T. Leyko/M. Konopka
Fot. D. Kozik
Wideo S. Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego