Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

180726 mistrzKamil Kościółek, pierwszy rzeszowski zdobywca złotego medalu na mistrzostwach Europy w zapasach zaprezentował złoto w urzędzie marszałkowskim. Marszałek Władysław Ortyl pogratulował zawodnikowi zaszczytu i wręczył mu pamiątkowy dyplom oraz nagrodę pieniężną.

Marszałek podczas spotkania pogratulował zdobytego trofeum, jednocześnie wyraził przekonanie, że Kamil powtórzy swój wyczyn podczas mistrzostw świata:

- Cieszymy się, że takie zaszczyty i wyróżnienia trafiają do zawodników na Podkarpaciu. Takich medali faktycznie nie było. Jednak jeśli jest dobra opieka trenerska, to z pewnością będą kolejne medale – mam nadzieję, że tym razem na mistrzostwach świata – powiedział marszałek, jednocześnie dodając: - Promocja województwa jest naszym obowiązkiem, a takie sukcesy bardzo nam pomagają. Są dobrą niespodzianką i takim „dobrym duchem” tych wszystkich działań promocyjnych, które podejmujemy. Sport rodzi potężne emocje, wiemy jak wielką rolę stanowi w wychowaniu i aktywności młodzieży. Tę moc płynącą ze zwycięstw podkarpackich zawodników będziemy wykorzystywać w naszych działaniach promocyjnych – dodał Władysław Ortyl.

Kamil Kościółek opowiadał podczas spotkania o kolejnych etapach, jakie przechodził w drodze do wywalczenia złota:

- Podczas eliminacji do mistrzostw nie myślałem że będę w finale, wolałem skupiać się na bieżących walkach. Na mistrzostwach trener kadry na pewno myślał o medalu, ja z kolei myślałem żeby jak najlepiej się pokazać, po prostu pojechałem pokazać charakter – mówił złoty medalista.

Kamil na spotkanie z marszałkiem przybył ze swoim trenerem Sebastianem Maczugą, który z dumą i zadowoleniem opowiadał o swoim wychowanku i jego osiągnięciach:

- Kamil co chwilę ocierał się o jakieś nagrody. Brakowało jednak postawienia kropki nad „i”. Na mistrzostwach ewidentnie trafił z formą i to się potwierdziło. Mam nadzieję że powtórzy ten sukces na mistrzostwach świata – zaznaczył.

Kamil Kościółek jest obecnie najbardziej utytułowanym zapaśnikiem w ZKS Stal Rzeszów i na Podkarpaciu. Zdobyty w czerwcu 2018 w Stambule złoty medal Mistrzostw Europy w zapasach w stylu wolnym to pierwsze w historii Rzeszowa mistrzostwo Europy w zapasach, mimo, że w przeszłości trenowali tu wybitni zawodnicy, olimpijczycy i medaliści mistrzostw świata: Stanisław Makowiecki, Adam Sandurski, Jan Falandys, Aleksander Cichoń, Jerzy Nieć czy Stansiław Szostecki.

Kamil Kościółek jest stypendystą Województwa Podkarpackiego od 2014 roku. Wiąże się to z jego kolejnymi osiągnięciami:

- 2013 - Mistrzostwa Europy 5 m. (do 100 kg), Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży 2 m.

- 2014 – Mistrzostwa Świata Juniorów 3 m., Mistrzostwa Polski Juniorów 1 m.

- 2015 – Mistrzostwa Świata Juniorów 5 m., Mistrzostwa Polski Juniorów 1 m., Mistrzostwa Polski 3 m.

- 2016 – Mistrzostwa Świata Juniorów 4 m., Mistrzostwa Europy Juniorów 4m., Mistrzostwa Polski Juniorów 1m.

- 2017 – Młodzieżowe Mistrzostwa Europy 3 m. (do 125 kg), Mistrzostwa Polski 2m.

Sebastian Maczuga również początkowo trenował zapasy w ZKS Stal Rzeszów i stąd zdobył pierwsze mistrzostwo Polski. Potem przeniósł się do Kraśnika, a następnie do Namysłowa. Poważna kontuzja nogi uniemożliwiła mu dalszą karierę zawodniczą, więc powrócił do rodzinnego Rzeszowa i tu zaczął pracę jako pomocnik trenera, a następnie jako samodzielny trener.

W 2018 roku województwo podkarpackie przeznaczyło na sport 3 710 091 PLN. W tej kwocie 600 000 PLN na pomoc dla miasta Rzeszowa na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego, 275 000 PLN na organizację Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych, a także środki na dotacje dla związków i organizacji sportowych w sporcie kwalifikowanym, a także dla organizatorów przedsięwzięć w sporcie powszechnym oraz na nagrody i stypendia sportowe.

Na stypendia sportowe województwo podkarpackie przeznaczyło w bieżącym roku 450 000 PLN. Z tych środków wsparcie uzyskało 146 zawodników – medalistów mistrzostw świata, Europy i Polski.

 

Tekst: D. Kozik

Fot. M. Mielniczuk

Biuro Prasowe UMWP

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego