Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

- Bardzo się cieszę się, że mogę w imieniu zarządu województwa pogratulować sportowych sukcesów, uhonorować je oraz wyrazić naszą wdzięczność za dostarczane emocje – mówił wicemarszałek Piotr Pilch w czasie spotkania ze sportowcami nagrodzonymi przez Zarząd Województwa Podkarpackiego za osiągniecia w swoich dyscyplinach.

Uhonorowani sportowcy to - Ewelina Marcisz – pochodząca z Korczyny olimpijka, wielokrotna reprezentantka Polski w biegach narciarskich wraz z swym tatą i byłym trenerem Markiem  Marciszem, a także Patryk Kordek z Przemyśla - Mistrz Polski U 19 w badmintona i jego trener Dariusz Stańko. W spotkaniu ze sportowcami i dziennikarzami regionalnych mediów obok wicemarszałka Pilcha uczestniczyła też Barbara Pelczar – Białek dyrektor Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu UMWP. 

- Wielokrotnie oglądaliśmy Pani występy w telewizji, biegi indywidualne w Pani wykonaniu, w sztafecie i  w parze z Justyną Kowalczyk. Wiele razy przeżywaliśmy emocje,  trzymaliśmy kciuki i czuli dumę, że reprezentuje Pani Polskę i Podkarpacie – podkreślał wicemarszałek Piotr Pilch gratulując olimpijce z Podkarpacia – Gratuluję pani talentu i wielkich osiągnięć. Cieszę się, że mogę Pani wręczyć nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego. 

Ewelina Marcisz to biegaczka narciarska, wielokrotna reprezentantka Polski, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu (2018), trzykrotna uczestniczka mistrzostw świata (Oslo 2011, Falun 2015, Lahti 2017), wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, która w 2018 r. zakończyła karierę sportową. Zarząd województwa Podkarpackiego przyznał jej nagrodę Województwa Podkarpackiego za wybitne osiągnięcia w sporcie.  

- Bardzo dziękuję za uznanie dla mojej pracy i wysiłków. Na pewno jednym z najważniejszych  momentów mojej kariery były igrzyska olimpijskie i świadomość, że mogę reprezentować Polskę  w Pjongczangu. Zakończyłam karierę z pewnym niedosytem, miałam ambicje i możliwości na więcej, ale już nie byłam w stanie dostarczyć tego „więcej” ani sobie, ani państwu – podkreślała olimpijka Ewelina Marcisz na spotkaniu w Rzeszowie. - Najprzyjemniej wspominam uniwersjadę i zdobyte tam dwa medale, ale jest bardzo wiele dobrych wspomnień.    

Ewelina Marcisz wychowała się w Korczynie, a przez całą sportową karierę związana była z MKS Halicz Ustrzyki Dolne. Do kardy narodowej została powołana w 2009 roku. 

W sezonie 2010/11 została Mistrzynią Polski w sprincie techniką klasyczną, a na Mistrzostwach Świata Juniorów w fińskim Otepaa odniosła wielki sukces zajmując piąte miejsce.

W sezonie 2013/14 zdobyła 3 złote medale Młodzieżowych Mistrzostw Polski (w biegu na 5 km stylem klasycznym, sprincie stylem dowolnym i w biegu łączonym).

Sezon 2014/15 był jej najlepszym na arenie międzynarodowej. Na Mistrzostwach Czech zajęła pierwsze (sprint C) i drugie (10 km F) miejsce, wystartowała w Pucharze Świata 
w Lillehammer  i Lahti. Na MŚ w Falun polska sztafeta z jej udziałem zajęła piąte miejsce na dystansie 4 x 5 km. Indywidualnie była 25. i 27. w sprincie stylem dowolnym i w biegu pościgowym. Na zakończenie sezonu zdobyła srebro i brąz w Strbskim Pleso na Słowacji. 

W 2017 roku na Mistrzostwach Świata w Lahti weszła w skład sztafety polskiej 4×5 km, która zajęła ósme miejsce, a w parze z Justyną Kowalczyk zajęła 9. miejsce w sprincie drużynowym.

Ukoronowaniem kariery Eweliny Marcisz był sezon 2017/208 i start w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongchang w Korei Południowej. Wraz z koleżankami z kadry zajęła 10. miejsce w sztafecie, natomiast indywidualnie była: 31. w biegu łączonym na 15 km, 38. w sprincie techniką klasyczną oraz 42. w biegu na 10 km techniką dowolną.

Pod koniec 2018 Ewelina Marcisz zakończyła karieręsportową. Teraz pracuje z kadrą paraolimpijczyków w biegach narciarskich i biathlonie jako asystent trenera głównego.  

- Bardzo dziękuję za wsparcie, które przez lata otrzymywałam od zarządu województwa w postaci stypendium. Bez wątpienia przyczyniło się to do rozwoju mojej sportowej kariery. Karierę jako zawodniczka zakończyłam, ale przede mną inne wyzwania i zapewniam, że nie mam zamiaru odpuszczać. Zostaję na Podkarpaciu, zaangażowałam się w projekt w Czarnorzekach i na pewno nie odpuszczę – deklarowała Ewelina Marcisz – Liczę na dalszą dobra współpracę z samorządem województwa. 

Karierę biegaczki przez lata konsekwentnie wspierał, przez pewnie czas także jako trener – jej ojciec Marek Marcisz, który wspomaga także sportowe wyczyny swych pozostałych córek i syna. 

- Każde wsparcie, przychylność jest niezwykle ważne, bo na pewnym poziomie obok talentu, pracowitości, wysiłków trenera i sztabu niezbędne są także środki – mówił w Rzeszowie Marek Marcisz. 

W urzędzie marszałkowskim gościli także młody utalentowany sportowiec z Przemyśla - Patryk Kordek, który wywalczył Mistrzostwo Polski U 19 w grze pojedynczej w badmintona oraz jego trener Dariusz Stańko. 

- Cieszę się, ze jest z nami Patryk Kordek - młody człowiek, a już mistrz Polski sprzed dwóch tygodni, który dopiero wchodzi do tego wielkiego sportu. To nasz mistrz w badmintonie - dyscyplinie, którą sam staram się uprawiać, a która rozwija się w Polsce. Gratuluję już zdobytych tytułów mistrza i wicemistrza, cieszę się, że jako samorząd województwa możemy wspierać rozwój tej dyscypliny – mówił w czasie spotkania wicemarszałek Piotr Pilch.

Patryk Kordek jest zawodnikiem Uczniowskiego Klubu Sportowego „Aktywna Piątka” z Przemyśla. W czasie ostatnich Mistrzostw Polski w Piotrkowie Trybunalskim w czerwcu 2019 roku zdobył nie tylko mistrzowo Polski ale także wicemistrzostwo Polski U 19 w grze podwójnej w grze podwójnej juniorów, mając za partnera Michała Matysiaka (KS Hubertus Zalesie Górne).

- Cieszę się, ze moje sukcesy są zauważane i że mogę tu, w urzędzie usiąść obok olimpijki. Sam marze o tym, aby  wystartować na olimpiadzie w 2024 w Paryżu. To takie sportowe marzenie. Będę starał się ze wszystkich sił, aby mogło się ziścić - mówił badmintonista Patryk Kordek.  

Zawodnik z Przemyśla zdobył w kwietniu złoty medal na Grand Prix Polski w grze podwójnej U 19 w Białystoku. W lutym wywalczył srebrny medal w Międzynarodowych Mistrzostwach Węgier U-19 w grze podwójnej. W 2018 brał udział w Mistrzostwach Europy Juniorów zajmując 9 miejsce drużynowo a w 2017 na Mistrzostwach Europy Juniorów Młodszych U 17 w Pradze 9 miejsce w grze mieszanej. 

Wicemarszałek Piotr Pilch wręczył badmintoniście pamiątkowy grawerton, a jego trenerowi list gratulacyjny. 

- Cieszę się, że zarząd województwa wspiera naszą dyscyplinę, tak jak pomógł w organizacji mistrzostw w Medyce, w których uczestniczyły pierwsze reprezentacje Chin i Danii. Przed nami wielka praca, ale bez pomocy nie uda nam się jej wykonać – mówił trener Dariusz Stańko.  

Zarząd Województwa Podkarpackiego od lat wspiera związanych z regionem sportowców , a także trenerów i działaczy. W 2018 roku zarząd województwa nagrodami w dziedzinie sportu uhonorował między innymi:  Rafała Wilka, Qian Li, Rafała Augustyna, Aleksandra Ariana, Agnieszkę Sajdutkę, Kamila Kościółka i jego trenera oraz Magdalenę Pasko.    

Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Foto Michał Mielniczuk
Biuro prasowe UMWP

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego