Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

200131 gallW Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce odbyła się uroczysta gala podczas której wręczone zostały coroczne nagrody i stypendia województwa podkarpackiego dla najlepszych sportowców, trenerów oraz działaczy sportowych.

W wydarzeniu wzięli udział – oprócz nagrodzonych sportowców, trenerów i działaczy – także zaproszeni goście, m.in. parlamentarzyści – Wiesław Buż i Piotr Uruski, obecna była także Małgorzata Rauch - Podkarpacki Kurator Oświaty, Mateusz Błachowicz prezes Podkarpackiej Federacji Sportu. Samorząd województwa reprezentował wicemarszałek województwa Piotr Pilch. List do nagrodzonych skierowała także wojewoda Ewa Leniart.

Wicemarszałek Piotr Pilch otwierając galę złożył gratulacje wszystkim nagrodzonym osobom oraz wyraził uznanie dla ciężkiej pracy, która pozwoliła osiągnąć dobre wyniki sportowe. 

- To dla nas jedna z najważniejszych imprez, gdyż chcemy podczas tego wydarzenia uhonorować osoby, które rozsławiają nasz region w Polsce i na świecie. Dziękuję za lata pracy, sukcesy i dobre wyniki. Jest nam miło, że na Podkarpaciu mamy tak zdolną, pracowitą młodzież – powiedział wicemarszałek.

- Województwo podkarpackie stara się wspierać sportowców, działaczy. W tym roku na ten cel w budżecie województwa jest aż 600 tys. złotych – dodał wicemarszałek Piotr Pilch.

Nagrody i stypendia województwa podkarpackiego w dziedzinie kultury fizycznej przyznawane są już od wielu lat. W tym roku nagrody przyznano 63 osobom – 4 działaczom sportowym, 6 zawodnikom oraz 53 trenerom. Stypendia sportowe otrzymało dokładnie 101 sportowców. Są to zawodnicy, którzy mają na swoim koncie wysokie osiągnięcia sportowe. W procesie przyznawania stypendiów priorytet mają zawodnicy zdobywający punkty na rzecz województwa podkarpackiego w ramach Systemu Sportu Młodzieżowego. Uhonorowani zostali zawodnicy z różnych dyscyplin – m.in. karate, akrobatyka sportowa, łucznictwo, boks, hokej na lodzie – i w wielu innych.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

Do największych sukcesów podkarpackiego sportu w minionym roku należą medale zdobyte na Mistrzostwach Świata oraz Mistrzostwach Europy. Największe osiągnięcia mieli : Mateusz Kubiszyn, Iwona Zdziebko-Nieroda, Karolina Dziedzic-Gruszowska – kickboxing, Agnieszka Sajdutka – karate tradycyjne, Paweł Pieprzak – sumo, Oliwer Wdowik i Michał Wojciechowski – lekka atletyka, Kamil Kościółek – zapasy, Krzysztof Żyłka – tenis stołowy. 

Nagrody i stypendia to jeden z ważnych elementów stałego wsparcia z budżetu województwa. Na 2020 rok na stypendia sportowe i nagrody w dziedzinie kultury fizycznej przeznaczono dokładnie 585 tys. zł. Oprócz tego znacznie większy strumień środków trafia do okręgowych związków sportowych z przeznaczeniem na szkolenie młodych sportowców będących w kadrach wojewódzkich oraz ich udział w zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych. W 2019 roku na sport dzieci i młodzieży, sport szkolny i akademicki samorząd województwa wydatkował  ponad 2 mln 300 tys. zł. W tym roku budżet na ten cel wynosi ponad 2 mln 600 tys. zł.

Tuż po wręczeniu wyróżnień województwa podkarpackiego rozpoczęło się drugie sportowe wydarzenie – wręczenie nagród w jubileuszowym 60. Plebiscycie Sportowym Nowin – najstarszym takim rankingu w województwie. Nagrody zostały wręczone w kategoriach: Sportowiec Junior Dziewczynka, Sportowiec Junior Chłopiec oraz w kategorii Drużyna Roku. Zwycięzcy zostali wybrani w głosowaniu sms-owym w poszczególnych powiatach. Nagrody w tym plebiscycie wręczyli redaktor naczelny Nowin Stanisław Sowa oraz poseł Wiesław Buż. 

Galę medalową poprowadził zgrany duet: Krzysztof Urbański i Tomasz Leyko. Wydarzenie uatrakcyjnił występ kwartetu z I LO w Przemyślu, a po gali promowana była książka „60 lat sportu na Podkarpaciu”, którą napisali Cezary Kassak i Waldemar Mazgaj. Sportowe święto na Podkarpaciu zakończy Bal Mistrzów Sportu, na którym nastąpi rozstrzygnięcie plebiscytu Nowin na Najlepszych i Najpopularniejszych Sportowców Podkarpacia oraz sportowych Asów 60-lecia.  Poniżej prezentujemy listy nagrodzonych osób ze sportowej gali w CWK G2A Arena.

W załączeniu lista stypendystów i nagrodzonych.

Monika Konopka

Fot. Michał Mielniczuk

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego