Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniatura artykułuPodtrzymujemy deklarację naszego wsparcia dla budowy Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. Czekamy jednak na konkretne wyliczenia, ile tak naprawdę ta inwestycja będzie kosztować – powiedział podczas konferencji prasowej zorganizowanej w rzeszowskim ratuszu dotyczącym przygotowań do rozpoczęcia procedury budowy.

Wzięli w niej udział również europoseł Tomasz Poręba, wojewoda Ewa Leniart, pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak oraz przedstawiciele Resovii, prezes Aleksander Bentkowski oraz Adrian Rudawski, prezes spółki piłkarskiej.

Potwierdziły się nasze przypuszczenia, że dotychczasowe działania ws. Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki były tylko pozorowane. Bardzo się cieszę, że temat teraz tak naprawdę ruszy z miejsca, bo Województwo Podkarpackie bardzo potrzebuje tego typu obiektu sportowego. Nie ma w naszym regionie stadionu, który mógłby gościć zawody lekkoatletyczne na wysokim szczeblu. Uchwała intencyjna, którą podpisaliśmy w 2015 jest aktualna. Deklarujemy nasze wsparcie dla tej inwestycji. Mówię o tym patrząc na całe spektrum talentów sportowych z naszego regionu – dodał marszałek Władysław Ortyl.

Marek Bajdak, pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa poinformował, że 8 marca zatwierdzony został podział działek i w związku z tym dziś dziś upływa termin jego uprawomocnienia.

W konferencji prasowej wzięła udział także wojewoda Ewa Leniart, która potwierdziła przychylność rządu dla tej inwestycji.

Wieloletnie starania o powstanie Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki to prawdziwy bieg przez płotki. Dziś wychodząc na ostatnią prostą mamy gwarancję jej finansowania, której udziela polski rząd. Nie możemy zawieść ambicji tysięcy sportowców i kibiców z Rzeszowa i Podkarpacia. To także moja ambicja, bo ta inwestycja stanowić będzie centrum sportowego życia miasta i regionu – podkreśliła wojewoda, dodając – Dla Rzeszowa to niezwykle ważne, aby utalentowani sportowcy mieli gdzie rozwijać swoje talenty. Bardzo nam zależy, aby takie osoby jak Wiktoria Miąso czy Oliwer Wdowik mieli gdzie szlifować formę. Takim miejscem będzie PCLA – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

W 2019 roku odbyło się  spotkanie z ówczesnym Ministrem Sportu Witoldem Bańką, prezydentem Tadeuszem Ferencem oraz marszałkiem Władysławem Ortylem, podczas którego przyjęto mapę drogową budowy PCLA uwzględniającą wsparcie finansowe rządu oraz samorządu miasta i województwa. Minęło dwa lata i wciąż stoimy w miejscu. W styczniu na mój apel o jak najszybsze ogłoszenie przetargu wiceprezydent miasta zapewnił w mediach, że Ratusz złoży wniosek o pozwolenie na budowę i ruszy z przetargiem jeszcze w lutym. Dziś wiemy, że w świetle zastanych w Ratuszu dokumentów tak się nie stało – powiedział Tomasz Poręba.

Nowoczesne Centrum Lekkoatletyczne ma powstać na bazie obecnego obiektu przy ul. Wyspiańskiego. Powstanie m.in. kryta sześciotorowa bieżnia licząca 330 metrów, bieżnie rozbiegowe czy strefa siłowni i fizjoterapii, a trybuny pomieszczą prawie 10 tysięcy kibiców. Inwestycja ma być dofinansowana z środków Ministerstwa Sportu, o czym jako przedstawiciel rządu na Podkarpaciu przypomniała wojewoda Ewa Leniart.

Tekst Tomasz Leyko

Fot Michał Mielniczuk (PUW)

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego