Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniatura artykułuNajlepsi sportowcy Podkarpacia otrzymali dziś zasłużone nagrody i stypendia. Wyróżnienia trafiły również do trenerów i działaczy. Wszyscy spotkali się na 13 Gali Sportu Młodzieżowego, która z uwagi na wojnę na Ukrainie miała skromniejszy niż zwykle charakter.

Gala odbyła się w gościnnych progach Uniwersyteckiego Centrum Lekkoatletycznego w Rzeszowie. W imieniu samorządu województwa uczestniczyli w niej wicemarszałek Piotr Pilch oraz wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś. Wśród gości znaleźli się m.in. Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch oraz Dyrektor Generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, reprezentujący wojewodę podkarpackiego Ewę Leniart, Marcin Zaborniak, Wojciech Czarny – dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej URz, Krzysztofa Przednowek – dyrektora Uniwersyteckiego Centrum Lekkoatletycznego UR wraz z zastępcą Maciejem Śliżem.

 

Szczególnymi gośćmi byli ukraińscy akrobaci, którzy znaleźli schronienie w Rzeszowie. Przygotowywali się do mistrzostw świata na zgrupowaniu w Winnicy, po wybuchu wojny nie byli w stanie wrócić do Kijowa i zwrócili się o pomoc do przyjaciół ze środowiska akrobatycznego z Podkarpacia. Galę uświetnili znakomitym pokazem, a publiczność nie szczędziła im braw. Natomiast przed oficjalnym wręczeniem nagród, goście minutą ciszy, uczcili pamięć poległych ukraińskich sportowców w czasie wojny.

 

Galę swoim występem uświetnili także młodzi sportowcy z UKS Akrobata Łańcut i Klubu Akrobatyki Stal Rzeszów.

 

W rywalizacji sportowej w 2021 roku Województwo Podkarpackie zdobyło łącznie 4527.83 pkt w 50 dyscyplinach sportu ujętych w wykazie sportów Systemu Sportu Młodzieżowego. Punkty we współzawodnictwie dzieci i młodzieży zdobywane są w czterech kategoriach wiekowych; młodzik, junior młodszy, junior i młodzieżowiec. W ubiegłym sezonie blisko dwie trzecie punktów dla Podkarpacia zdobyli juniorzy młodsi i juniorzy (60%).

 

Województwo Podkarpackie wspiera państwa w rozwijaniu sportowych talentów. Nagrody i stypendia to jeden z ważnych elementów naszego wsparcia. Budżet województwa na 2022 rok z przeznaczeniem na stypendia sportowe i nagrody w dziedzinie kultury fizycznej wynosi blisko 1,1 mln zł, tj. o 500 tys. więcej niż w roku 2021. W szczególny sposób staramy się nagradzać zawodników i trenerów – autorów największych sukcesów sportowych.  Wśród uczestników dzisiejszej gali mamy przedstawicieli różnorodnych dyscyplin sportowych, szereg dyscyplin olimpijskich, nieolimpijskich, należących do Systemu Sportu Młodzieżowego. Dziękuję wszystkim za miesiące i lata treningów, które poprzedziły każdy Wasz sukces – mówił podczas gali wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Stypendia i nagrody to bezpośrednie wsparcie finansowe dla zawodników, trenerów  
i działaczy. Ale największy strumień środków trafia do okręgowych związków sportowych na organizację szkolenia młodych sportowców będących w kadrach wojewódzkich oraz ich udział w zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych. W 2021 roku na sport dzieci i młodzieży, sport szkolny i akademicki wydatkowanych zostało ok. 2,6 mln zł. Budżet Województwa na ten cel na 2022 rok wzrósł o ponad 1 mln zł i wynosi 3,7 mln.

 

Do największych sukcesów podkarpackiego sportu w minionym roku należy zaliczyć medale zdobywane na Mistrzostwach Świata oraz Mistrzostwach Europy. Wyróżnić tu należy następujących zawodników:

Mateusz Kubiszyn – Mistrz Świata w kickboxingu

Magdalena Macios – Mistrzyni Europy w sumo

Klaudia Pieprzak – Mistrzyni Świata w sumo

Szymon Kolasa – Drużynowy Mistrz Europy Juniorów w tenisie stołowym

Dawid Piłat – Mistrz Europy Juniorów w rzucie młotem (lekkoatletyka)

Izabela Marcisz – Młodzieżowa Mistrzyni Świata w biegach narciarskich

 

Województwo nie zapomina również o najmłodszych mieszkańcach naszego regionu.  
W 2021 r., z inicjatywy Podkarpackiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego, dofinansowany został program pt. „Akademia Małych Zdobywców, którego kontynuacja ma miejsce również w roku bieżącym. W ramach programu realizowane są dodatkowe zajęcia w różnych aktywnościach ruchowych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Łączna wartość dofinansowania na program w roku 2021 i 2022 wyniosła prawie 300 tyś.

 

W budżecie woj. na 2022 rok zaplanowano znaczne środki finansowe na kontynuację tych programów oraz dofinansowanie nowych programów rozwoju innych dyscyplin, które zostaną zgłoszone do dofinansowania w formule otwartego konkursu ofert. 

 

Jako samorządowcy zdajemy sobie sprawę z roli, jaką Państwo oraz Wasi podopieczni odgrywacie na co dzień. Przez sport promujecie nasz region, organizując zawody sportowe - integrujecie jego mieszkańców, gdy sportowcy osiągają sukcesy - wzmacniacie poczucie naszej  dumy i regionalnego patriotyzmu. Żywimy nadzieję, że poprzez wsparcie udzielane z budżetu Województwa Podkarpackiego wydarzenia sportowe przyczynią się do popularyzacji i rozwoju sportu w naszym regionie. Z tego miejsca pragnę zapewnić naszą gotowość do współpracy ze światem sportu, dołożymy wszelkich starań, aby przebiegała ona pomyślnie – podsumował wicemarszałek Piotr Pilch.

 

W 2023 roku Województwo Podkarpackie będzie gospodarzem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych. Już w budżecie Województwa na 2022 rok zaplanowano prawie 1 mln zł na sprzęt do obiektów sportowych, w których odbywać się będą zawody finałowe. 

Listę wyróżnionych sportowców można pobrać TUTAJ

Wszystkie zdjęcia wykonane podczas gali dostepne do pobrania TUTAJ

 

Autor tekstu: Tomasz Leyko
Autor zdjęć: Mateusz Romankiewicz
Biuro prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego