Otwórz/zamknij mapę strony

2 cerkiew radruz fot. K.Zajączkowskix160Wybierz się z nami w podróż do korzeni muzyki!

 

Tego lata Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna zaprasza na nieodpłatne koncerty muzyki dawnej na Szlaku Architektury Drewnianej.

Już 20 czerwca w cerkwi w Michniowcu odbędzie się pierwszy koncert Zespołu Muzyki Dawnej i Tradycyjnej VOX ANGELI ! Kolejne koncerty odbędą się w dniach 27 czerwca w cerkwi w Radrużu i 18 lipca w kościele w Haczowie.

W niepowtarzalnym otoczeniu i atmosferze drewnianych zabytków będzie można posłuchać pieśni tradycyjnych z regionu Podkarpacia oraz muzyki polskiego i europejskiego średniowiecza oraz renesansu w wykonaniu legendarnego Zespołu Muzyki Dawnej i Tradycyjnej Vox Angeli. Całość repertuaru zespołu jest wykonywana przy akompaniamencie zrekonstruowanych na podstawie historycznych wzorców instrumentach, takich jak lira korbowa, citola, psalterium, rebab oraz bębny obręczowe.

W dniach koncertów Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna zaprasza także na zwiedzanie z przewodnikiem drewnianych, podkarpackich perełek:

Cerkiew pw. Narodzenia Bogurodzicy w Michniowcu – ta trójdzielna cerkiew została wzniesiona pomiędzy 1857, a 1868 r.. We wnętrzu nad nawą znajduje się wsparta na słupach ośmiopolowa kopuła. Obok cerkwi stoi dzwonnica zbudowana w 1904 r., za którą znajduje się cmentarz, na którym można zobaczyć ciekawe nagrobki z piaskowca.
Cerkiew pw. św. Paraskewy w Radrużu – została zbudowana prawdopodobnie pod koniec XVI w. lub w I poł. XVII w. i jest jedną z najstarszych drewnianych cerkwi w Polsce. Cerkiew została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Świątynia położona jest na owalnym wzgórzu nad potokiem Radrużka i wraz z dzwonnicą otoczona jest murem z 1825 r. Od 2010 roku zespół zabudowań cerkiewnych stanowi oddział Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła w Haczowie – to największy gotycki drewniany kościół w Europie! Jest także wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie w kościele eksponowana jest znaczna część dawnego wyposażenia, m.in.: późnogotycka rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem, XVI-wieczna kamienna chrzcielnica z drewnianą barokową pokrywą oraz ołtarz Chrystusa Miłosiernego z XVII w. z kopią gotyckiej Piety .

W PROGRAMIE

20 CZERWCA – Cerkiew pw. Narodzenia Bogurodzicy w Michniowcu

Zwiedzanie z przewodnikiem – od godziny 11:00
Koncert Zespołu Muzyki Dawnej i Tradycyjnej Vox Angeli – godzina 18:30

Koncert „Wszyscy Święci Patronowie” – koncert pieśni do Świętych Pańskich (pieśni do Świętych Pańskich: średniowieczne, staropolskie, tradycyjne i ludowe, pieśni pogranicza, pieśni wędrownych śpiewaków, pieśni cerkiewne)

 

27 CZERWCA – Cerkiew pw. św. Paraskewy w Radrużu

Zwiedzanie z przewodnikiem – od godziny 10:00
Koncert Zespołu Muzyki Dawnej i Tradycyjnej Vox Angeli – godzina 19:00

Koncert „Na rozstajnych drogach” – koncert o żywocie człowieka grzesznego (pieśni dawne, tradycyjne i ludowe, pieśni pogranicza, pieśni wędrownych śpiewaków)

 

18 LIPCA – Kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła w Haczowie

Zwiedzanie z przewodnikiem – od godziny 9:00
Koncert Zespołu Muzyki Dawnej i Tradycyjnej Vox Angeli – godzina 17:00

Koncert „Posłuchajcie ja Was proszę” – koncert opowieści (pieśni ku czci Matki Bożej: średniowieczne, staropolskie, tradycyjne, pieśni wędrownych śpiewaków: moralizatorskie, historyczne i ludowe, pieśni pogranicza, dziadowskie opowieści)

PROGRAM DODATKOWY:

„A ty myła sztos dumała” - pieśni pogranicza (tradycyjne, ludowe, obrzędowe do różańca i do tańca),
Prezentacja rekonstrukcji instrumentów dawnych z podkarpackich pracowni lutniczych. Wspólne muzykowanie oraz dawne i tradycyjne tańce dla każdego w każdym wieku.

Uczestnictwo w wydarzeniach jest nieodpłatne.

Zwiedzanie obiektów będzie odbywało się z zachowaniem aktualnych obostrzeń sanitarnych.

Jest możliwa wcześniejsza rezerwacja miejsc pod nr tel. : +48 17 852 00 09 lub mailowo na adres : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W przypadku wolnych miejsc zapisy będą możliwe podczas wydarzenia.

Organizator:
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
35-068, Rzeszów
ul. Grunwaldzka 2
+48 17 852 00 09
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło: https://www.podkarpackie.travel/

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego