Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniatura artykułuMarszałek Władysław Ortyl spotkał się w sobotę z przebywającym w Polsce Ministrem Republiki Indii oraz ambasadorem tego kraju. Tematem rozmów była pomoc dla uchodźców oraz ewakuacja studentów z Indii, którzy uciekli do Polski z ogarniętej wojną Ukrainy.

 

 

Gośćmi marszałka Ortyla byli: Vijay Kumar Singh - Minister Republiki Indii ds. Transportu Drogowego i Autostrad oraz Lotnictwa Cywilnego, Nagma Mohamed Mallick - Ambasador Republiki Indii w RP oraz Rao Maddukuri – Prezes Polsko-Indyjskiej Rady Biznesu.

Mówiąc o ewakuacji studentów z Indii minister Vijay Kumar Singh podziękował marszałkowi za zaangażowanie w tę sprawę:

To nie była łatwa sprawa, łatwa operacja, ale dzięki zaangażowaniu polskiego rządu i samorządu województwa stało się to łatwiejsze. Polska gościnność wywołała uśmiech na ustach naszych studentów – zapewnił minister.

Nasze lotnisko, którego jesteśmy jako samorząd współwłaścicielem, nasze szpitale, myślę że się dobrze spisują w tych trudnych czasach, a gdyby była potrzebna jeszcze jakaś dodatkowa pomoc to nią oczywiście służymy – powiedział marszałek Ortyl.

Minister i ambasador Indii pytali o pomoc udzielaną na przejściach granicznych, o liczbę uchodźców i formy wsparcia. Przekazali też informacje, że pierwsze wsparcie humanitarne z Indii w całości trafiło już do mieszkańców Ukrainy i zapewnili, że będą organizować kolejne takie akcje pomocy, także dla województw przyjmujących uchodźców:

Kraj, który przyjmuje tak dużą liczbę uchodźców zasługuje na pomoc, na wsparcie. Wiemy jakie to obciążenie i wyzwanie, dlatego będziemy was wspierać, przekazując potrzebne rzeczy, a sami wiecie najlepiej, co jest najbardziej potrzebne – zapewnił minister Vijay Kumar Singh.

Rzeczywiście, wiemy jaka pomoc w danym momencie jest potrzebna. Współpracujemy od lat z ukraińskimi samorządami. Teraz też jesteśmy z nimi w stałym kontakcie, oni mówią, czego potrzebują i staramy się im to jak najszybciej dostarczać. A potrzeby zmieniają się czasem z godziny na godzinę – opisywał sytuację w Ukrainie marszałek Ortyl.

Prosimy też o wsparcie polityczne na wszystkich frontach, bo to jest nieprawdopodobne, że w XXI wieku mamy do czynienia z tak dramatyczną sytuacją – dodał na zakończenie  marszałek.

Podczas spotkania mówiono także o możliwych obszarach współpracy gospodarczej, która została już nawiązana kilka lat temu ze stanem Gudżarat. Pierwsza misja gospodarcza z tego regionu przyjechała na Podkarpacie w 2016 roku. Rok później delegacja z naszego województwa wzięła udział w szczycie gospodarczym Vibrant Gujarat Global Summit, gdzie podpisano memorandum o porozumieniu pomiędzy Województwem Podkarpackim a Rządem Stanu Gudżarat, rozpoczynając tym samym formalnie współpracę pomiędzy regionami. Jej efektem był udział partnerów w różnych wydarzeniach – m.in. targach, kongresach - o charakterze gospodarczym.

Artykuł ooracowany przez: Monika Konopka

Biuro Prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego