Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniatura artykułuW Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie z amerykańskimi kongresmenami. Tematem posiedzenia był kryzys migracyjny i sytuacja w ogarniętej wojną Ukrainie. W spotkaniu wziął udział członek zarządu Stanisław Kruczek.

 

 

 

Delegację, której przewodniczył Konsul Generalny USA w Krakowie Patrick T. Slowinski, przyjęła wojewoda Ewa Leniart. W spotkaniu brał również udział Gregory Weldon Meeks, amerykański polityk, członek Partii Demokratycznej, od 2021 r. przewodniczący komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Głównym tematem rozmów było omówienie działań na związanych z przyjmowaniem do Polski uchodźców z Ukrainy. Wojewoda przypomniała, że przygotowania do kryzysu na polskiej granicy rozpoczęły się kilka tygodni przed wybuchem wojny. Ewa Leniart przedstawiła kongresmenom zasady organizacji ruchu migracyjnego w oparciu o punkty recepcyjne.

Zapewniamy opiekę medyczną, wytchnieniową, tłumaczenie oraz dalszy transport i pełne zaopiekowanie w pozostałych regionach – wymieniała Ewa Leniart.

Wojewoda scharakteryzowała dotychczas podjęte działania oraz przedstawiła dane dotyczące przepływu uchodźców.  Mówiła także o specyfice kryzysu, który w głównej mierze dotyczy kobiet i dzieci.

To bardzo ważne, że tak wiele osób – polityków, organizacji, firm - interesuje się sytuacją w Ukrainie. Musimy wykorzystywać wszystkie możliwe drogi kontaktu, aby wspierać naszych sąsiadów, dlatego tak ważne są takie spotkania. Możemy na nich omówić nasze działania, to jak koordynujemy pomoc dla uchodźców, ale możemy też – i robimy to – apelować o jeszcze większe wsparcie – podsumował spotkanie z kongresmenami Stanisław Kruczek.

Wojewoda Ewa Leniart podkreśliła też podczas rozmów zaangażowanie wielu organizacji charytatywnych oraz Związku Ukraińców w Polsce, które stanowią ogromne wsparcie służb państwa polskiego. Kongresmeni przyznali, że reprezentują obie partie: republikańską i demokratyczną oraz to, że ich zadanie polega na zbudowaniu jak najpełniejszego obrazu, który zostanie przekazany przedstawicielom obu izb parlamentu Stanów Zjednoczonych. Zapewnili także o dalszym wsparciu dla Polski w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Autor tekstu: Monika Konopka

Biuro Prasowe UMWP

Autor zdjęć: Michał Mielniczuk

PUW

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego