Otwórz/zamknij mapę strony

Projekt pn.: „Pacjent w badaniach klinicznych” rozpoczął się w 2018 r. To wówczas zrodziła się idea stworzenia portalu służącego pacjentom oraz osobom zainteresowanym tematyką badań klinicznych.

Projekt powstał dzięki pomysłowi Fundacji Urszuli Jaworskiej przy koordynacji Polskiego Funduszu Rozwoju oraz współpracy i wsparciu wielu osób i instytucji w tym organizacji pozarządowych, jak również sektora publicznego i prywatnego. 

Początkowo projekt rozwijał się dzięki koordynacji Polskiego Funduszu Rozwoju, aby w minionym roku przejść pod opiekę Agencji Badań Medycznych.

Ministerstwo Zdrowia jest współorganizatorem projektu, a Ministerstwo Rozwoju oraz Rzecznik Praw Pacjenta udzielili swojego patronatu.

Celem projektu jest dostarczenie polskim pacjentom i ich rodzinom  rzetelnej i aktualnej wiedzy na temat badań klinicznych w jak najbardziej przystępnej formie i zawartej w jednym serwisie https://pacjentwbadaniach.abm.gov.pl/. Szerząc wiedzę na temat badań klinicznych realizatorzy projektu chcą obalić piętrzące się wokół tego tematu mity, które zniekształcają obraz badań klinicznych w odbiorze społecznym. Chcą także, aby portal https://pacjentwbadaniach.abm.gov.pl/ był wiarygodnym źródłem informacji nie tylko dla pacjentów, ale dla wszystkich osób zainteresowanych tą tematyką. Tak więc każdy znajdzie tu dla siebie interesujące i praktyczne treści podane w zrozumiały sposób.

Serwis jest repozytorium wiedzy w zakresie standardów, procedur i wymagań dotyczących procesu przystępowania do badania klinicznego, dalej - uczestnictwa w badaniu oraz zakończenia udziału w badaniu klinicznym. Na stronach serwisu można znaleźć wiele cennych wskazówek dotyczących np. zasad prowadzenia badań klinicznych, samej kwalifikacji pacjentów do badań i ich przebiegu, a nawet historii pacjentów, którzy byli uczestnikami badań. Nie do przecenienia są wskazówki dotyczące tego, o co warto spytać lekarza - badacza przed podjęciem świadomej decyzji o przystąpieniu do badania klinicznego (przed podpisaniem zgody na udział w badaniu klinicznym). Do dyspozycji użytkowników portalu przekazywane są także linki do obecnie dostępnych baz badań klinicznych (w języku polskim i angielskim).

Źródło: Agencja Badań Medycznych

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego